Alexa Sparky Kullanımı

alexa logo

alexa logo

İnternet üzerinden dünya sıralaması olarak en büyük hizmeti amazon.com alexa sistemi ile sunuyor ve birçok webmaster alexa değerine önem veriyor, aynen google’un değer verdiği gibi. Fakat alexa hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz, alexa nedir ne değildir gibi sorulara beraberce genel olarak cevap arayacağız. İlerleyen yazılarımızda alexa sıralamasında nasıl yükseliriz gibi sorulara da cevap vermeye çalışacağız.

Alexa.com sitesi üzerinden sitenizin dünya sıralaması ve ülke sıralamasına dair istatistiklerinizi öğrenebilirsiniz. Genel olarak sitenizin istatistiksel gelişimine oranla 3 ay sonraki tahmini alexa değeri önerilerine de göz atabilirsiniz fakat burada önemli olan alexa sıralamasının nasıl belirlendiğidir.

Alexa sıralaması alexa toolbar ve alexa sparky kullanan internet kullanıcıları tarafından gönderilen veriler doğrultusunda sitelerin sıralamaya koyulmasına dayanmaktadır. Firefox için alexa eklentisi olan alexa sparky ile ziyaret ettiğiniz sitenin alexa sıralaması üzerinde etkili olabilirsiniz.

Alexa Neden Önemli?

Alexa bir sitenin ziyaretçi bağımlılığı ile de doğru orantılıdır. Birçok kriter göz önüne alınarak sıralamalar belirlenir. En önemli etken ziyaretçi bağımlılığıdır diyebiliriz. Aynı ip üzerinden ziyaretçiler tekrar tekrar siteyi ziyaret ediyorsa alexa değeriniz belirli bir düzeyde kalacaktır ve bu durum google açısından genel kalite anlamına gelmektedir. Alexa sıralaması yüksek olan sitelerin içerik-kelime yoğunluğu da göz önüne alınarak tekil yazılarıyla sıralamaya girme ihtimali daha yüksektir diyebiliriz…

Alexa Sparky Kullanımı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.