Alışveriş Bağımlılığı ve Tedavisi Hakkında

Alışveriş Bağımlılığı ve Tedavisi Hakkında

Alışveriş bağımlısı insanlar sürekli olarak bir şeyler alan kişi olarak tanımlanabildiği gibi ayrıca miktar olarakta ne kadar alındığına ve ne kadar sıklıkla bunu yaptığına bakılarak karar verilebilir. Fakat en önemlisi kişinin hiç ihtiyacının olmadığı ürünleri alması ve alışverişten sonra kişide bir rahatlama, gevşeme durumu görünüyorsa kişinin bağımlı olduğunu söyleyebilmek için en önemli kriterlerdendir.

alışveriş hastası

Herkes rahatlamak için başka yollara baş vururken bu hastalığı olan kişilerin bu yala başvurması ve bunu açıkça söylemesi kesin olarak kişinin hastalığını kanıtlar nitelik taşır.

Alışveriş Hastası Mıyım?

Bu hastalığın da tedavisinde diğer bağımlılıklarda olduğu gibi farkındalık, idame etme, harekete geçirme, karar vermedir.Sosyal hayata atılmak kişilerin hobilerini ortaya çıkartmak bu hastalığın tedavi sürecinde çok önemli etmenlerden biridir ve tabi diğer bağımlılıklarda da olduğu gibi aile, arkadaş, akraba veya kişinin kendisine yakın gördüğü diğer kişilere önemli roller düşer.

Hala alışveriş hastası mısınız?

Tedavisi bir anda gerçekleşmemektedir hatta uzun süreli bir tedavi süreci vardır biler diyebiliriz. Kişi ne zaman sadece ihtiyacı olan ürünleri almaya başlarsa o zaman hastalığı sona ermiş demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.