Alkol Bağımlılığı Nedir Zararları Nelerdir?

Alkol Bağımlılığı Nedir Zararları Nelerdir?

Alkol bağımlılığı denilince bu durumun alakasını çok alkol içmekle değil kullanılan maddenin kişinin sosyal ve iş yaşamına olumsuz etkisi, çevresindekilerle ilişkileri, sağlığını bozmasındaki olumsuz etkenleri göz önünde bulundurularak kişinin bağımlılığına karar verilir. Aslında tüm bağımlılıklarda bu durum söz konusudur.

Alkol bağımlılığının sağlık durumumuz üzerindeki zararları aslında saymakla bitmez fakat başlıcaları, kullanımı ile ciddi bir beslenme sorunu ortaya çıkartır, 1 gr alkolde 11 gram alkol vardır.

Bu sebeple gün içerisinde 300 cc alkol alan bir metabolizmada 4000 cıvarında kalori kazanır yediği yemekler hariç onlarıda göz önünde bulundurduğumuzda bu miktar 5500 civarı olur. Sağlıklı bir insanın günde ihtiyacı olan 3500 kaloridir.

Dolayısı ile günde 300 cc alkol alan bir kişinin kötü bir beslenme bozukluğu gösterdiği ve bu kadar çok kaloriyi yakıcak kadar hareket etmediği düşünürsek ciddi şekilde beslenme sorunlarına yol açtığını görebiliriz.

Bu olayın sonucu olarak yakılamayan kaloriler vücudda kolestrol ve yağ ürünleride artar bunlar ise zaman içersinde birleşerek ilerleyen yaşlarda damar sertliği ve bu sertleşen bölgenin damar içersinde yerinden oynamasıyla beyinde veya kalpte damar tıkanıklıklarına sebep olur.

Ki buda insan ömrünü azaltan bir unsurdur, kalp ağrısı biçiminde kendini zamanla gösterecektir. Hastalığın etkilerini kimi şifalı bitkiler ile gidermeye çalışabiliriz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.