Alkol Kullanımının Zararları Nedir?

Alkol kullanımında oluşabilen zararları şu şekilde sıralayabiliriz. Beyin ve sinir hücrelerinin zarlarını zehirleyerek veya uyuşturarak kullanılmaz hale getirmesi durumu ortaya çıkabilir.
Aşırı derecede alkol alımı geçici hafıza kayıplarını da beraberinde getirebilir.

alkol kullanımın zararları

Alkol göze giden sinirlere olumsuz etki yapabilir. Bunun sonucunda görme bozukluğu , göde sulanma hatta ameliyatlara daha da kötüsü körlük gibi durumların oluşmasına kadar gidebilmektedir.
Mide zarında yırtıklar oluşturabilmekte ve midedeki asidik düzeyi bozarak gastrit yada gastritin bir ileri versiyonu olan ülser kısmına kadar ilerleyebilmektedir.

  • Kalp kasına zarar verir ve buna bağlı olarak kalp hastalıklarına yol açar. Kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir. Kalp yetmezliğine neden olabilir. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar oluşturabilmektedir.
  • Kadınlarda adet bozukluğuna erkeklerde de sertleşme gibi durumlara sebep olabilmektedir. Damarın kireçlenmesine sebep olabilmektedir.
  • Kanı suladırabilir ve kanın akışını hızlandırmaktadır. Yaralanma durumunun olmasında ise yaranın iyileşmesinin uzun sürmesine neden olabilmektedir.
  • Beynin düşünebilme kabiliyetini ve karar verme olanağını ortadan kaldırılmasına sebep olabilmektedir.
  • Alkol kullanımından 1 gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu da sık görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.