Arı sokma tedavisi

Arı sokması, bilhassa bahar ayları gelmesiyle artan çiçek açmasıyla artış gösteren bir vuku haline gelmektedir. Arı sokması tedavisi ise, birkaç çeşitte yapılmaktadır. Arı soktuğunda ilk yapılması gereken iğnenin çıkartılmasıdır. İğnenin derinde olması durumunda cımbızla da çekilebilir; ancak mutlaka yara yerinin sabunlu suyla temizlenerek buz tatbik edilmesi gerekir. En önemlisi de, Arının soktuğu bölgenin mutlaka yukarıda tutulması gerekliliğidir.

Böylelikle şişme azalacaktır. Enfeksiyon olmaz, ancak alerji ilaçları ya da ağrı kesici verilebilir. Daha ciddi reaksiyonlarda yani nefes darlığı, güçsüzlük, bulantı gibi durumlarda en kısa zamanda hastaneye gitmek gerekir. Çünkü damardan mutlaka iğne yapılması şarttır. Alerji ve nefes açıcı ilaçların damardan serumla verilmesi gerekir. Hafif reaksiyonlar ağrı kesicilerle geçer.

arı sokma tedavisi

Arı sokması tedavisi yaygın olarak yukarıda belirtildiği şekilde yapılır. Arı sokmalarında iki tür reaksiyon gelişebilir. Bu reaksiyonlar lokalize ve generalize reaksiyonlardır. Lokal reaksiyonlar, sokma yerinde meydana gelen şişmedir. Komşu eklemi etkileyebilir. Ama bütün vücudu etkileyen şikâyetlere sebep olmazlar. Ciddi lokal reaksiyonu olan bir kişiyi arı tekrar sokarsa ciddi sistemik reaksiyonlar gelişebilir. Hayatı tehdit edebilir. Toksik reaksiyonlar ise birden fazla arının ısırması ile gelişir.

Gerçek alerjik reaksiyonlarda görülenlere benzer etki gösterirler. Nefes darlığı ve ürtiker yapmazlar, ama mide barsak sistemi ile ilgili şikâyetlere sebep olurlar. Sistemik veya anaflaktik reaksiyonlar ise hafiften ölüme kadar değişen gerçek alerjik reaksiyonlardır. Sokmadan sonra ne kadar kısa sürede şikâyetler gelişirse o kadar ciddidir. Herhangi bir arı sokması vakasında yukarıda belirtenler yapılmalı ve alerjik bir duruma karşın doktora başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.