Artık Dershane Dönemi Sona Erecek Gibi

Ülkemizde iyi bir eğitim alabilmek için bir kaç saat süren sınavlarlardan iyi bir not almanız gerekmektedir. Lise ve üniversiteye yerleşirken öğrencilerin girdiği bu sınavlar önceden bu yana hep tartışma konusudur. ‘Öğrencilerin hayatını bir kaç saate sığdırmak doğru mu?’ gibi tartışmalar eskiden beri süre gelmektedir.

Bu tartışmalar bir yana dursun son günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama gündeme adeta bomba gibi düştü diyebiliriz. Başbakan ‘Dersaneleri kapatacağız’ açıklamasında bulundu. Dershaneler kapatılabilir mi?, kapatılmalı mı? gibi tartışmalar son günlerde önemli bir tartışma konusu haline geldi.

Artık Dershane Dönemi Sona Erecek Gibi

Artık Dershane Dönemi Sona Erecek Gibi

Şunu söylemek gerekir ki sınavla belirlenen gelecek sisteminde dershaneler önemli bir rol oynamaktadır. 12 senelik eğitim sonucunda sadece bir kaç saatlik sınavla geleceğimizi hazırladığımızdan ve okulda verilen eğitiminde bu sınavı maalesef geçmemiz için yetersiz olduğundan şu halde dershanelerin kalkması aslında bir kar oluşturmaktan ziyade sanırım bir belirsizlik doğuracaktır diyebiliriz.

Dershanelerin kaldırılabilmesi için öncelikle bunun temelini ve zeminini hazırlamak sanırım daha doğru bir hamle olacaktır. Bakalım dershaneler kaldırılacak mı veya bu durum ilerleyen zamanlara mı ertelenecek ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Artık Dershane Dönemi Sona Erecek Gibi” üzerine 3 yorum

  1. Nurgül dedi ki:

    Dershanelerin kaldırılması saçmalıktan başka bir şey değil. Kalkınca sanki okullarda ki eğitim düzeyi yeterli hale mi gelecek? Hayır! Peki ya sınavlar eğitim düzeyine göre mi hazırlanacak? Yine hayır! Öyleyse amaç ne ? Başarısız Genç Türkiye…

  2. Nihal dedi ki:

    Bence dershanelerin kaldırılması ülkede ki demokrasi açısından çok iyi olacaktır. Maddi durumu yetersiz öğrenciler, dershaneye gidemezken, Maddi durumu iyi olan öğrenciler dershanelerde, özel derslerde çok daha iyi eğitim alıyorlar. En azından ülkede ki sınıf farkı kısmen kaldırılmış olacaktır.

  3. Cevdet dedi ki:

    Kolay kolay kapanmaz dershaneler filan hiç sanmıyorum. Halkı oyalamak için öne sürülen saçma görüşler. Başkada bir şey değil. Kimse boşuna canını sıkmasın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.