Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

Ateşlenme bebeklerde riskli bir durumdur ve ateşin uzun vadede düşürülememesi bebekte ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Bebeğin ateşi yükseldiğinde hemen müdahale edilmeli, ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Çok küçük bebeklerde ateş yükselmesinde ilk yapılması gereken hemen doktoruna başvurmaktır.

Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

Ateşi yükselen bebek asla sıkı sıkıya kıyafetler içerisinde olmamalıdır. Bebeğin ateşini düşürmek için üstündeki kıyafetler çıkarılmalı ve 15 dakika gibi bir süre beklenerek bebeğin ateşi yeniden ölçülmelidir.

Ateşlenme devam ediyorsa bebek ılık suyla ya da ılık suyla yıkanmış havlu ile serinletilmeye çalışılır.

Bebeğin ateşi 39 derece ise bir sağlık kurumuna ya da doktoruna mutlaka gösterilmelidir. Ateşin uzun vadede düşürülmemesi bebeklerde zihinsel sorunlar, görme bozuklukları, havale vs gibi pek çok sağlık problemine yol açabiliyor.

Bebeğin ateşini düşürmek için ılık suyla doldurulmuş bebek küvetine yatırma işlemi anne babalar tarafından sıklıkla tercih edilen ve işe yarayan yöntemlerin başında geliyor.

Doktorun önerdiği ateş düşürücü bir ilaç haricinde bebek aspirini vs gibi ilaçları bilinçsizce bebeğin ateşini düşürmek için kullanma yoluna asla gidilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.