Bebek besleme yöntemleri

Çocuklara ve yetişkinlere göre bebeklerin beslenme yöntemleri oldukça farklılık arz eder. Metabolizması ve çiğne mekanizmaları henüz gelişmeyen bebeklerin uzman yönlendirmesi ile çok doğru bir şekilde beslenmesinin sağlanması hayati önem taşır.

Bebek beslenme yöntemlerinde unutulmaması gereken en önemli detayın ilk 1 yıl sadece anne sütü ile bebeğin beslenmesidir.

Bebek besleme yöntemleri

Bebek besleme yöntemleri

Kesinlikle inek sütü vs ile 1 yaş altı bebeklerin beslenmesi sağlanmamalıdır. Anne sütü ile beslenme bebeğin bağışıklık sistemini ve gelişimi mükemmel bir şekilde inşa eder.

Çeşitli sebepler ile ilk 1 yılında anne sütünden mahrum kalan bebeklere anne sütüne çok yakın üretilen bebek mamaları önerilebiliyor.

Ancak bunda da bir doktorun onayının olması çok önemlidir. Anne sütüne yakın üretilen mamalar haricinde ilk 1 yaşında bebeğe asla inek sütü verilmemelidir.

Bebek beslenme yöntemleri 0 – 12 ay ile 12 – 36 ay arasında farklılık gösteriyor. Bebek beslenmesinde ilk 1 yıl bebeğe kesinlikle Yumurta beyazı, Tuz, baharat, salça, Az pişmiş yumurta sarısı (yumurta sarısı bebeğe iyi haşlanmış şekilde verilmelidir), Çiğ yumurtadan yapılan mayonez, Hazır pişmiş tavuk, Çiğ sütten yapılan peynir, Bakla, patlıcan gibi sebzeler ve Kepekli ekmek yedirilmemelidir.

Doğum yapan annelerin bebeklerinin beslenmeleri ve doğru şekilde bir beslenme yöntemi belirlemeleri açısından uzman bir hekimden yardım almaları çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.