Blog Backlink Zararlı Mıdır?

5-6 yılı geçkin bir süredir web ortamında çeşitli alanlarda çalışma yapmış birisi olarak blog backlink kavramı ile yaklaşık 4-5 yıl önce tanıştığımı söyleyebilirim, yani web ortamında çalışmalarıma başladığım ilk yıl içerisinde blog backlink kavramı ile karşılaşmıştık. Fakat o dönem olduğu gibi, bu dönemde de blog backlink çalışmasını çok nadir durumlar dışında pek kullanmadım.

Kullandığım dönemlerde de test amaçlı çalışmalar yapmış, 1 sefer başarılı olmuş; diğerlerinde çok verim alamamıştım. Blog backlink konusunda da son gelen panda ve penguen güncellemeleri sonrasında çok olumlu şeyler söylenmemeye başladı. Bunlar yeni gündeme geliyor fakat 4 yıl öncede blog backlink kavramının geleceği net bir şekilde belliydi. Tamamen black hat seo yöntemlerinin bir parçası olmaktan çıkamayacaktı.

blog backlink

blog backlink

Blog backlink nedir?

Çeşitli programlar kullanılarak, özellikle yabancı kaynaklı sitelerde otomatik onay veren sayfaların altına yorum atma işlemidir. Programlar kullanıldığı için ve sayfalar otomatik onay verdiği için aynı anda yüzlerce, binlerce ve hatta on binlerce blog backlink çalışması yapabilirsiniz. Yapılan yorumların arasına kendi linklerinizi eklemeniz olayının ta kendisidir.

Blog backlink kavramı zararlı mıdır?

Net bir şekilde söylemek gerekirse, evet blog backlink zararlıdır. Fakat bir sistem içerisinde kullanılacak olursa ve stratejiniz güçlü ise blog backlink kavramı da nispeten işe yarayabilir. Hangi durumlarda işe yarayabilir?

Temiz olan sayfalara blog backlink yorumlarınızı attığınızda fayda sağlayabilir. Fakat bu yorumları da doğrudan kendi sitenize link verecek şekilde değil; size link vermiş olan sayfalara yapmanız daha doğru olacaktır. Ve link miktarını da bu sayfalar için düşük tutmanızı önermekteyiz.

Paravan bloglar açabilir, tanıtım yazıları alabilir, forumlarda tanıtım yazısı şeklinde tanıtımlar yapabilir ve bu adreslere 50 – 100 blog backlink çalışması yapabilirsiniz. Bu doğrudan link olmadığı için riski azaltacaktır. Fakat son dönemlerde bu tarzda yoğun çalışmalar sebebiyle, bu uygulamanın da veriminin azaldığından bahsediliyor, detayları biraz daha araştırmanızı önermekteyiz.

Blog Backlink Neden Zararlıdır?

Siz program ile yorum yapıyorsunuz ve otomatik onay alıyor yorumunuz. O sayfa ile işiniz bitti demektir fakat sizden sonra gelecek olan kişilerin nasıl yorum atacağını siz belirleyemiyorsunuz. Bir sayfada 250 civarında link olabiliyor ve belkide 100-150den fazlası adult link olabiliyor. Adult link dolu bir sayfadan backlink aldığınızı düşünün ve çocuklara yönelik bir site olduğunuzu varsayalım, bu sizce ne kadar güven verici olacaktır?

Blog backlink konusunda sorularınızı yorum olarak yazarsanız, elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz.

Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.