Burun kanaması ve nedenleri

Burun kanaması ve nedenleri

Burun kanaması ilk bakışta tehlikesiz gibi görülebilir. Ancak kanama sıklığı ve kaybedilen kan miktarı fazla ise hayatınızı tehlikeye atabilir. Burun içerisinde bulunan kılcal damarların zedelenmesi, çatlaması gibi durumlarda burun kanaması oluşur.

Burun kanamaları arka ve ön burun kanamaları olmak üzere iki sınıfta değerlendirilir. Ön burun kanamaları burnun ön kısmından gelen kanama şeklidir. Arka kanamalar ise daha çok rahatsızlık verir. Arka kanama da kan genizden boğaza doğru akar. Burun kanamasının nedenlerinden başlıcası burun temizleme işlemidir. Burunu fazla zorlayarak yapılan burun temizleme işlemi, kılcal damarların çatlamasına ve burun kanamasına neden olabilir.

Fazla soğuk yada sıcak havada kalmakta burun kanamasının nedenlerinden sayılabilir. Bu sebeplere ek olarak bazı hastalıklar da kronik burun kanamalarına sebep olabilir. Bunlar, yüksek tansiyon ve kan hastalıklarıdır. Burun kanamasının durdurmak için dik oturmalı ve burnun uç kısmını başparmak ve işaret parmağımızın yardımıyla hafifçe sıkmalıyız. Ardından soğuk veya buz yardımıyla başımızın üst kısmını ve ensemizi soğutmalıyız. Eğer buz kullanacaksanız, buzu yavaş yavaş başınızda gezdirmelisiniz. Her kanamadan sonra muhakkak tansiyon ölçümü yapmak faydanıza olacaktır.

Burun kanamaları çok sık oluyor ise mutlaka bir doktora danışmalısınız. Unutmayın ki sonuçta kan kaybediyorsunuz. Fazla kan kaybı ölümcül olabilir. Lazerle damar çatlağını kapatma yöntemi, burun kanaması tedavisinde kullanılan en etkili yöntemdir. Daha ileri vakalarda ise tampon uygulaması yapılır.Technorati Etiketleri: burun kanaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.