Casablanca |Kazablanka

Casablanca

casablanca

casablanca

Hall B. Walls‘un yapımcılığını,Michael Curtiz’in yönetmenliğini üstlendiği ilk olarak 1942 yılında gösterime giren Casablanka Hollywood klasikleri arasında haklı yerini almıştır.Senaryosunu Murray Burett ve Joan Allison’un yazdığı film ilk etapta aslında bir komedidir.Broadway’de öyküye alıcı bulamayınca iki arkadaş şansını Hollywood’da denemiştir.

Filmin başrolü için birçok sanatçı düşünülmüş fakat sonunda Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid gibi dönemin usta oyuncularında karar kılınmıştır. Casablanca film müzikleri çalışmasını Mark Steiner yapmıştır.Akıllara kazınan Sam’in (Ooley Wilson) piyanoda çaldığı ve Rick’in(Humphrey Bogart) ‘play it again Sam'(bir daha çal Sam) ölümsüz repliğiyle akıllara kazınan, as time goes by şarkısı da filmle beraber unutulmazlar arasında yerini almıştır.Film çekilmeye başlandığında senaryonun 3 te 2si hazırdı ve gerisi gün gün sete getirildi.

Yani oyunculardan hiç biri filmin sonunu bilmiyordu.Bu durumdan en çok Ingrid Bergman rahatsızlık duydu, Çünki filmde canlandırdığı karakter Ilsa sonunda hangi adamı seçecek bilmiyordu, bu durumun oyunculuğuna yansımasından korktu fakat bilindiği üzere oyunun üstesinden hakkıyla geldi.

Film 2. Dünya Savaşı’nın başlarında geçer. Çek direniş örgütü lideri olan Victor Lazlow Nazi kamplarından kaçarak Casablanka’ya gelir. Amacı ABD’ye ulaşabilmektir. Bu sırada Rick Casablanka’nın en büyük gece kulübünün sahibidir ve kaçış için gerekli tüm belgeler onun elindedir. Fakat Rick’in elindeki imkanı Victor için kullanmamasına neden olabilecek bir sebep vardır,Victor’ın karısı Ilsa Rick’in yıllar önce kendisini terkettiğini sandığı unutulmaz aşkıdır…

Casablanca ödülleri  arasında film 2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi seçilmiştir.7 dalda oscara aday gösterilen film bunlardan 3ünü almayı başarmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.