Çin’e yerleşen türkler

Bütün dünyanın gözü hem nüfus hem de pazar gücü ile kendinden sık sık söz etmeyi başaran Çin’in üzerindedir. Nüfus yoğunluğunun da etkisiyle neredeyse bütün dünyanın pazarlarını ele geçirmeyi başaran Çin’in bu gücünü rekabet amacıyla kullanmak isteyen çok sayıda şirket de vardır.

Bütün dünyayı etkilemiş olan bu pazar payı Türkiye’deki bir çok işadamını da Çin işadamları ile ortaklığa doğru itmiştir. Çünkü Çin’deki bu müthiş güç sayesinde kolaylıkla para kazanmak mümkün olmaktadır. Hatta Türkiye’nin dev bütçesine sahip önemli holdinglerinden olan Koç bile bu sınıfın içindedir. Bu konu ile ilgilenen Türkiye’nin bir çok dev firma ve kuruluşu bu kapsam içindedir ve isimleri sayılabilir. Fakat Çin malı olan ürünlerin de diğer ülkelerdeki üretime göre çok daha kalitesiz ürünler olduğu ve daha çok “kullan at” mantığına yatkın olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Hem dünya çapında hem de Türkiye bazında bakıldığında Çin’e yapılan yatırımların en fazla tekstil alanında olduğu dikkatleri çekmektedir. Bu anlamda stratejik ortaklık gerçekleştiren bir çok şirket de vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.