Çocuğunuz iştahını yitirebilir

Çocuğunuz birkaç ay ek mamaları istekle aldığı halde, bir anda iştahını yitirebilmektedir. Siz de mamalardan bıktı mı diye merak edersiniz. Bunun bir nedeni, çocuğunuzun büyüdükçe, kilo almasının da yavaşlamasıdır.

Çocuğunuz iştahını yitirebilir

Çocuğunuz iştahını yitirebilir

İlk üç ayda çocuğunuzun ağırlığı iki kilo kadar artabildiği halde altıncı aydan sonra, ayda 400 – 500 gram artacaktır. Aksi halde fazla şişman olur ki, bu da iyi bir şey değildir. Genellikle çocuğunuzun besin ihtiyacının azalmasından iştahı da azalmış bulunmaktadır.

Diş çıkarmak üzere olan çocuklarda iştah azalabilir. Bunların bazıları ek mamalarını, diğerleri ise sütlerini almak veya bitirmek istemezler.
Çocuğunuz iştahının çoğunu kaybederse dahi zorlamayınız.

Burada alacağınız iki önlem vardır: Birincisi, sütün şekerini yavaş yavaş azaltmak ve sonunda şekersiz olarak vermektir. İlk aylarda sulandırılmış inek sütü verildiği için şeker eklenmesiyle çocuğa yetecek kalori sağlanır.

Altı ayına gelen çocuğa saf süt verilince, şeker eklenmesine pek ihtiyaç kalmaz. Sütün tatlılığı çoğu kez çocuğun diğer şekersiz besinlere karşı iştahını kaçırabilir. Böylece sorunu giderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.