Çocukların gelişiminde oyun oynamanın yeri

Yeni bir bebek dünyaya gelirken, ebeynlerin ona verebileceği en iyi hediye muhakkak ki sevgi olacaktır. Sevgiyi, bebeklerine aktarmak için elinden geleni sonuna kadar yapan aile büyükleri bazı noktalarda bilinçlenmeli ve bunun onlar için bir görev olduğunu da iyi bilmelidir. Bebek daha dünyaya gelmeden önce bazı kavramlar hakkında bilgi edinmeli ve bebek gelişimi konusunda temel esasları öğrenmelidir.

İşte bebeklerin gelişiminde en önemli faktörlerden birisi de oyunlardır, çünkü oyunlar ile bebekler konuşmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, rekabet etmeyi, giyinmeyi ve toparlanmayı öğrenmektedir. Konuya sadece giysi giydirme oyunları arasında herhangi bir oyunu oynuyor diye bakacak olursak, bu bakış açısı çok kısır bir döngü içerisinde olacaktır. Bunun tam aksine bebeğimizin zamanla giysi giyinmenin yollarını öğrendiğini farketmeli ve bu sürecin, onun gelişiminin bir parçası olduğunu kabul ederek onları yönlendirmeliyiz.

oyun oyna

oyun oyna

Aynı şekilde oyunların çocukların gelişiminde seçimler konusunda da etkisi vardır, yarışlara ilgili bir çocuğun yarış oyunları oynaması ve ileride bu alanda çeşitli başarılara imza atması kadar; savaş oyunları oynayan ve strateji kurmanın zevkli olduğunu düşünen çocukların da aktif siyasette zamanla yer alması ya da sorumluluk sahibi birer bireyler haline gelmesi; aynı oranda doğal bir durum olarak karşılanacaktır.

Tüm çocukların zevkle oynadığı bazı oyunlar da vardır ki, bunlardan bir tanesi balon patlatma oyunu olarak adlandırılabilir; tamamen eğlenmeye dayalı ve dikkat dağınıklığını gideren bu oyunları oynarken oyun oynamanın sizin için ne kadar dinlendirici bir aktivite olduğunu fark edebilirsiniz.

Oyunların öneminden bahsettik ve çocuklar için ne denli vazgeçilmez bir husus olduğuna değindik; bir de online olarak oyun oyna sitelerinden birisini sizlere önermek istiyoruz. Çocuklarınıza eğitici oyunlar sunarak onların gelişim sürecinde onlara destek olmayı kendisine ilke edinmiş olan sitelerden birisi de sitesidir. Siteye girerek çok çeşitli kategorilerde eğlenceli ve eğitici oyunlara ulaşabilirsiniz.

Çocukların gelişiminde oyun oynamanın yeri” üzerine 3 yorum

 1. ferhat seydan dedi ki:

  Merhaba,

  Daha önce çok fazla sayıda savaş oyunu oynadım ama önerdiğiniz sitedeki asil savaşçı oyunu gibi pek fazla oyun göremedim, gayet eğlenceli ve gayet dikkat geretiren bir oyun. yapımcılarına teşekkür ederim.

 2. şeyda dedi ki:

  eğlenceli ve eğitici kız oyunları veren bir oyun sitesi bulmak bu dönemde gerçekten sıkıntılı bir şey. Bir türlü beğendiğim türde kız oyunları içeren bir site bulamamıştım, belirttiğiniz siteye bakacağım, umarım güzel oyunlar vardır

 3. ahmet köse dedi ki:

  Merhaba,

  yeni bebeği olan bir çift olarak bu konu hakkında biz de çok fazla şey duyduk fakat yakın çevremiz pek fazla bu konuda bize bilgi vermedi. belirttiğiniz gibi çocuk oyunları konusunda çocukları biraz daha özgür bırakmak gerekiyor ki, gelişim süreçlerini daha rahat tamamlayabilsinler. teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.