Depresyonun Belirtileri ve Sonrası

Depresyonun Belirtileri ve Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnsanlar yaşamları boyunca değişik duygu durumları yaşarlar bu duygular arasında mutluluk, özlem, heyecan, sevinç gibi durumların yanı sıra kötü olan duygularda hakimdir.

Depresyon kişilerin zihinsel görevlerinin, iç güdülerinin, sosyal ilişkilerinin ortadan kalkması, kısmen bozulması yada bunların yavaşlamasına sebep verir. Depresyonun başlıca belirtileri vardır bunlardan bir kaçından kısaca bahsedelim.

Otoaküzasyon diye adlandırılan kişinin kendi kendisini alakası olmadığı bir konuda suçlaması, cinsel istekte azalma, uyku düzensizliği yada hiç uyumama, sinir gerginliği, stres ve depresif bir ruh durumu olan karamsarlık, bu halde olan kişilerin kendilerini değersiz hissetmeleri ve kederli halleridir.

Ergenlik döneminde depreyon haline daha çok rastlanır. Bunun en önemli nedeni gelecek kaygısı, doyumsuzluk gibi durumlar kişilerin çocukluk çağlarında depresyona girmelerini tetikleyen durumlardır.

Gençler bu dönemde depresyon dönemini geçirirken yanlış yollara sapmalar görülebilir bu başvurulan yanlış yolların başlıcalarını şöyle sayabiliriz. Uyuşturucu madde alışkanlığı ve bunun sonuçlarını yıllarca üzerlerinden atamazlar bunun dışında cinsellikle ilgili davranışlar gözlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.