Dil şişmesinin nedenleri

Dil şişmesi genellikle alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşmakla birlikte farklı nedenler sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Farklı nedenlerden biri de dil kanseridir. Bir diğeri de ağız içii enfeksiyonlarıdır. Bunlar dilin ve boğazın şişmesine yol açabilir. Dildeki şişme 1-2 gün sonra geçiyorsa bir tehdit unsuru olmamaktadır. Fakat 2 günü geçtikten sonra hala normale dönmediyse muhakkak bir hekime başvurulmalıdır.

dil şişmesi

dil şişmesi

Alerjiler

Ağız içinde oluşan alerjiler dilde ve boğazda şişmeye neden olmakla birlikte öksürük, hapşırma, solunum yollarında görülen tıkanmalar, kızarıklık veya da kaşıntı gibi belirtileri de beraberinde getirir.

Dil kanseri

Dil kanserinde de diğer kanser türleri gibi erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis olmadığı durumlarda ölümle sonuçlanabilir. Dil şişmesinin yanı sıra ağız içinde uyuşukluk, kanama, ağrı, dil üzerinde oluşan kırmızı lekeler gibi belirtiler görülebilir. Bu sayılan belirtiler başka hastalıkların da belirtileri arasında olduğundan direk olarak kanser tanısı konması o kadar da kolay değildir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Mononükleoz

Bu hastalık halk arasında “öpüşme hastalığı” olarak bilinir. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni de tükrük yoluyla geçmesinden dolayıdır. Bu hastalık bazı zamanlar aktif olabilir bazı zamanlar da virüs uyku haline geçebilir. Bu dönemlerde hastalık pasif olarak devam eder. Vücutta yükselen ateş ve boğaz ağrısı belirtilerindendir. Boğaz ağrısı ve yüksek ateşin tedavisinde reçeteli ilaç kullanımı sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.