Dış cephe ısı izolasyonu (mantolama)

Dış cephe ısı izolasyonu (mantolama)

Öncelikle dubel ile ilk kat döşeme seviyesinin 20cm alt kısmı tesbit edilir. Bu işlem için levha kalınlığına uygun ölçüde subasman profili dikkate alınmalıdır.

Yapıştırma için olan harcımızı kenarlarına tamamen kapatacak şekilde sürülür orta kısma ise nokta nokta olacak şekilde sürülür. Levhanın %40 yapıştırıcı madde dolmalıdır.

Yapıştırıcıyı uygulayacağınız yüzey eğri değilse taraklama şekldinde de levha üzerine sürülebilir.

Yapıştırıcı sürdüğümüz levhalar aralarında boşluk olmayacak şekilde, binilerin sıkıca birleştirilercek şekilde subasman profilimize oturtularak hafifçe duvarda kaydırılarak yapıştırılır.

Yapıştırma işlemimiz bittikten sonra 1gün (24saat) beklenir ardından yapının yüksekliği ve yüzey özelliklerine göre belli derinlik ve sıklıkla dubelleme işlemi yapılır

Bu işlemimizde bittikten sonra sıra geldi kapı, pencere ve bina köşelerine kendinden fileli yada aliminyum köşe profilleri yerleştirmeye. Bu işlem düzgün ve dayanıklı bir köşe oluşturmamızı sağlar.

Köşe profillerimizi yaptıktan sonra ilk katın sıvası çelik mala ile uygulanır ardından taraklı mala ile homojen bir kalınlığı elde ederiz.

İlk katımızın sıvasından sonra alkalilere dayanıklı donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yatay ve düşey yerleştirilir.

İlk kat sıvamız suyunu atar, suyunu attıktan sonra ikinci kat sıvamızı yaparız.

İkici kat sıvamız 24saat sonara tamamen kurumasının ardından astar boya uygulanır.

Son katımız dış cephedir. Bu cepheyi kaplamak için silikonlu veya aklirik esaslı boya veyahut dekoratif kaplama yapacaksak bu işlemde mala veya rulo ile yapılmalıdır.

Isı yalıtımının binamızın ısınma sistemine olan katkısından, ülke ekonomisine kadar pek çok konuda olumlu etkileri vardır. Mantolama binaların dış yalıtımı konusunda en etkili çözüm olarak karşımıza çıkar ve avantajları diğer yalıtım sistemlerine göre çok daha fazladır. Dışarıdan gelen soğuk havayı ve içeriden çıkan sıcak hava akımını engeller böylece binamızdaki ısı için verilen enerjiden tasarruf ederiz ve bunun ülke ekonomisine ve çevre kirliliğini azaltmadaki katkısı da görmezden gelinemez. Bir diğer avantaj ise rutubet ile savaşımızın sona ermesidir. Bina içindeki sıcaklığı yaz kış dengede tuttuğu için binamızı rutubetten korumasından ziyade binanmızın ömrünü uzatır ve böylece güvenliğimizi sağlar. Şimdiden güle güle kullanın…

Dış cephe ısı izolasyonu (mantolama)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.