Domuz Gribi ve Korunma Yolları

Domuz Gribi ve Korunma Yolları

domuz gribi

domuz gribi

Son zamanlarda insanları en çok korkutan hastalık olan domuz gribi Meksika’da ortaya çıkmıştır. Kuş gribi ve soğuk algınlığı griplerine neden olan virüslerle birleştiği söylenen domuz gribi insanlarımızın daha çok paniklemesine neden olmuştur.

Diğer grip türlerinden farkı ise domuzlar dışında diğer canlılara da bulaşması ve bulaştığı her canlının genlerinde değişime uğrayarak yeni bir virüs ortaya çıkarmasıdır. Bu sorun ise kullanılan ilaçların veya kullanılan aşının her canlıda aynı tedavi özelliğini göstermemesidir.

Domuz gribi belirtileri yüksek ateş ve aşırı halsizlik ile belli etmektedir kendisini. Normal soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlarda ortaya çıkan yüksek ateş domuz gribinde kronik bir hal alarak 4 ile 5 gün arasında süreklilik göstermektedir. Kronik domuz gbribi vücut sağlığı açısından büyük tehlike teşkil etmektedir…

Bu durumu yaşayan kişilerin hemen bir sağlık kurumuna başvurmaları ve testler uygulatarak virüsü yok edecek ve hastalığı geçirecek tedavi yöntemlerini uygulamaya başlamaları gerekmektedir.

Domuz gribinden Nasıl Korunuruz?

Bu virüsten korunmanın başlıca yolu hijyenden geçiyor. İnsanlar ile yakın temasa geçmemek, öpüşerek selamlaşmamak mümkünse tokalaşmaktan da uzak durmak gerekmektedir. Bulunduğunuz ortamı sürekli havalandırmalı, etrafınızda bulunan grip veya soğuk algınlığı yaşayan kişilerden virüs kapmamak için maske kullanımı yardımcı olacaktır. En büyük korunma ise ellerimizi sık sık yıkamamız olacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.