Dünya üzerinde kangallar

sivas kangal köpekleri dünyaca tanınması için uğraşılan safkan bir ırktır.Adını Sivasın kangal ilçesinden alır.200-300 kelimeye kadar kelime hafızası vardır.En akıllı köpek türlerinden biridir. kangal köpeği kurtla dövüşecek kadar güce sahip bir köpek türüdür.Bazı yerlerde ayıboğan ya da kurtboğan olarak adlandırıldığı görülmüştür.

kangal köpeği

kangal köpeği

Türkiyeye Orta Asyadan Türk göçleri sayesinde geldiği düşünülmektedir.Evliya Çelebinin seyahatnamesinde Evliya Çelebi bu köpeklerden aslan kadar güçlü ve cüsseli olduğundan bahsetmektedir.Sahibine karşı oldukça sadık olan bu köpeklerin yönetme ve yönlendirme içgüdüsü yüksektir bu nedenle bekçi köpeği olarak kullanılabilirler.

Çoban köpeği olarakta kullanılmaktadırlar.Sahibine ve onun sahip oldukları şeylere karşı oldukça koruyucu yaklaşırlar son derece sadık ve duygusal bir köpektir.Her gün egzersiz yapma ihtiyaçları vardır.Haftada 1 ölü derilerin temizlenmesi için tımarlanması gerekmektedir.Serin yada ılık havalarda dışarıda barınabilirler.Yaşam süresi 10-15 yıldır.

Serin havayı severler.Liderliği seven bir köpektir.İyi eğitilmezse sert mizaclı olabilirler.Yabancılara karşı oldukça saldırgan davranabilirler.Kuvvet,zeka ve cesareti kangal köpeklerini tarif etmektedir.

sivas kangalı olarakta adlandırılan bu köpekler her zaman sadık birer dostturlar. Sizde adresine girerek sitemiz üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilir,belki bir adet sivas kangal köpeği sahibi olabilirsiniz.

Dünya üzerinde kangallar” üzerine 3 yorum

  1. Enes Yilmaz dedi ki:

    Yaşam süresi 10-15 yıl demişsiniz bu her 2 cinste de geçerli mi yoksa sadece dişi veya erkekte mi ?

  2. Furkan atıcı dedi ki:

    benim 7 yaşında kangalım var şuana kadar hiç bir kötü huyunu davranışını görmedim sadıklığını hiç bir zaman kaybetmedi sadece ona bağırdıgım zaman anlıyor 5-10 dakika köşeye cekiliyor sonra yine aynı gelip yalıyor ellerimi

  3. Tekin Mahmut dedi ki:

    Ben yavru bir kangal alsam sürünün başında durması için k9 ların özel aldığı eğitim için bir eğitime ihtiyacı var mı yoksa doğuştan kendi kendilerine zamanla ögrenıyorlar mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.