Dünyanın Yedi Harikası Nelerdir?

dünyanın yedi harikası

dünyanın yedi harikası

İnsanoğlunun en büyük hedefleri arasında tarihler boyunca konuşulacak, insanları hayran bırakacak eserler bırakmak birinci sırada yer almıştır.

Tarihler boyu insanlar sürekli dünyanın en güzel yapıtı hangisidir sorusuna cevap aramışlardır. Yapılan araştırmalar, geniş kitleler kullanılarak yapılan anketler sonucunda dünyanın yedi harikası belirlenmiştir.

1 – Keops Piramidi: Bazı tarihçiler Mısır Piramitleri’nin tamamını dünyanın yedi harikası arasında gösterirken bazı araştırmacılar ise Keops Piramidi’ni göstermektedir.

Mısır’ın başkenti Kahire’de Giza Yaylası’nda bulunan Keops Piramidi M.Ö 2560 yılında Firavun Khufu ( Keops ) tarafından yaptırılmış ve yapımı 22 yıl sürmüştür. Yüksekliği 145,75 metre, genişliği 229 metre, 51 derece eğime sahip ve geometrik hata oranı %0,1 den azdır. Firavunun mezarı olarak tasarlanan Keops Piramidi’nin yapımında kullanılan taşlarını ağırlığı göz önüne alınarak nasıl bir sistem kullanılarak üst üste dizildiği hala muallâktır. Yapı ihtişamı ve gizemi ile dünyanın yedi harikası arasında yerini almıştır.

2 – Babil’in asma Bahçeleri: M.Ö 605 yılında Babil Kralı Nebukadnezar tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Babil’in çölleri arasında çeşitli ağaçlardan, yapay dağlardan ve suların bulunduğu düşünülen çok katlı bahçe olarak düşünülmektedir. Yüksekliği 97 metre, genişliği 25 metre ve uzunluğu 80 kilometredir. Yapılma nedeni olarak ise Kralın sıcaktan bunalan karısının dinlenmesi için hediye olarak yaptırıldığı düşünülmektedir.

3- Artemis Tapınağı: Croseus tarafından M.Ö. 550 kraliçe Artemis için yapılan eser tamamen mermer kullanılarak yapılmıştır. Hem dini ibadet mekanı olarak kullanılmış hem de ticaret merkezi olarak kullanılmıştır.

4 – Zeus Heykeli: Tanrıların Kralı Zeus adına yapılan heykel M.Ö 456 yılında tamamlanmıştır. Genişliği 7 metre yüksekliği ise 12 metredir. M.S 462 de çıkan bir yangın sonucu tamamen yok olmuştur.

5 – Rodos Heykeli: Güneş Tanrısı Helios adına M.Ö 282 yılında rodoslular tarafından yaptırılmıştır. Elinde meşale tutan heykelin yapımı 12 yıl sürmüştür. 56 yıl boyunca ihtişamını koruyan heykel bir deprem sonucu yıkılmıştır.

6- İskenderiye Feneri: M.Ö 290 lı yıllarda İskender tarafından denizcilere yol göstermek ve güvenliklerini sağlamak için yaptırılmıştır. Bugüne kadar yapılan en büyük fener olma özelliğini taşıyan fenerin yapımında tamamen beyaz mermer kullanılmıştır.

7- Bodrum (Halikarnas) Mozolesi: M.Ö 350 yılında Kral Mausollos’un mezarı olması için eşi ve kızkardeşi tarafından yaptırılmıştır. Yüksekliği 45 metre, genişliği 30 metre ve uzunluğu ise 25 metredir. 16. yy da haçlı seferleri sonrasında tamamen yıkılarak kale yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.