Engelliler için yasal haklar

Engelliler hakkında herkesin aklına ilk olarak “anormal” gelmektedir. Bunun nedeni, “normal” olarak nitelendirilen insanın çoğunlukta olması, engelli olanlarınsa azınlıkta kalmasıdır. Oysaki, anormal olarak değil de salt “farklı” ama eşit olarak görebilirsek durumu tam tersine çevirebiliriz.

Bu durum, engelli olanların toplumdan soyutlanmasına sebebiyet vermektedir. Sosyal izolasyon neticesinde, çoğunluk kesim engelli olanlara karşı iyice yabancılaşmaktadır. Bu izolasyonun ortadan kalkması için engellilere istihdam sağlanması gerekmektedir.

engelliler hakkında

engelliler hakkında

Bu da, onlara, sosyal ve psikolojik olarak tedavi olanağı sağlar. Çalışma hakkı, temel bir haktır ve engelli veya engelsiz tüm insanlar için ortaktır. Üstelik, çalışmak, engelli birey için, başkalarına bağımlı olma duygusunu bir nebze ortadan kaldırması, hak ettiği gibi kendini toplumun bir parçası olarak görmesi ve her insan gibi bir iş yapabilmenin mutluluğunu duyması açısından önemlidir.

Bu bağlamda, engellilerin yasal hakları konusunda bilgilendirme kampanyaları yapılmalıdır; engelliler sitesi olarak tanımlanan engelli siteleri bu bağlamda büyük önem arz eder. engelliler hakkında bilgi sahibi olmak ya da engelli olanların birbirleriyle iletişimleri için adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.