Ergonomi nedir?

Ergonomi temelde iş bilimi anlamına gelmektedir. Tasarımların daha mükemmel oluşturulmasını sağlamak ve insanların daha rahat bir şekilde kullanımını sağlamak için gereklidir.

Bir işçinin hangi şartlarda daha iyi çalışacağı konusu da bu kavram için geçerlidir. Ürünün nasıl daha verimli ve kaliteli şartlarda üretileceği bu bilimin temel prensiplerindendir.

ergonomi

İşçinin duruş açısı, ellerin duruşu, malzemenin nereden gelip nereye gideceği yine bu çalışmalar arasındadır.
Ergonomik tasarım, mutlaka herkesin duymuş olduğu bir kelimedir. Bu tasarımlar sayesinde herkesin hayatına kolaylık getirmek amaç edinilmiştir. Basit bir örnek olarak; oturacağınız sandalyenin sizi hangi açıda dik tutması gerektiği, kalçanızın rahat etmesi, ayağınızın yere basabilecek kadar yüksek olması gibi unsurlar göz önüne alınır.

Burada çalışanları düşünürsek size üreteceği o sandalyeyi üreteceği aşamada, işçinin ne kadar mesafeden onun montaj lamasını yapacağı, hangi ışık şiddeti ile ortamın aydınlatılacağı, iş yerindeki boyanın rengi bile üretim aşamasında ergonomiyi kapsar. Eğer kaliteli bir ürün üretilmek ve hayat kalitesinin artması isteniliyorsa ergonominin hayatın her yerinde bulundurulması, gelişen günümüz şartlarında ergonominin hayatın her yerinde olması mecburi bir hal almalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.