Esaretin Bedeli | Shawshank Redemption

Esaretin Bedeli

esaretin bedeli

esaretin bedeli

Orjinal adı Shawshank Redemption. Stephen King‘in bir öyküsünü Frank Darabont 1994 yılında beyaz perdeye uyarlamıştır.Gelmiş geçmiş en iyi ilk 3 film arasında yeri daimi olan harikulade bir filmdir.Başrollerini Tim Robbins(Andy Duffresne) ve Morgan Freeman(Red )paylaşır.filmin birçok mesajı olmasına rağmen bence en önemli mesaj umut etmektir.Umut etmek, istemek ve başarmak… Başa gelen onca kötü şeye rağmen ayakta kalabilmek….

Filmin konusunda;Andy Dufresne başarılı bir bankacıyken şaibeli bir cinayet suçuyla hapse mahkum edilir.Hiç alışkın olmadığı bir hayat onu beklemektedir.Fakat Andy umut doludur,ondaki bu umut ışığı hapishanedekileri de aydınlatacaktır.Hapishanede Red ile yakın dostluk kurarlar.Hapishanede yaşanan zorluklar ,yok olan ümitler,yapılan haksızlıklar ve Andy’nin özgürlük mücadelesi…

Filmde Andy’nin özgürlük mücadelesi mi insanı bu kadar etkiler yoksa bu mücadelenin sonu mu bilinmez ama izlediğinizde yaşamınızın sonuna kadar unutamayacağınız bir film olur. Hikaye o kadar zekice işlenmiştir ayrıntılar o kadar kusursuz aktarılmıştır ki hayran olmamak elde değildir. Esaretin Bedeli Oyuncularının müthiş yetenekleri zaten malum.

Esaretin Bedeli Replikleri arasında en akılda kalan repliklerden biri de, “Fear can hold you prisoner; hope can set you free” …! dir.Yani” korku seni tutsak eder umut ise özgür kılar”.Bu replik zaten filmin ana konusunu aktarmaktadır
Film gösterildiği tarihte 7 dalda oscara aday gösterilmiş fakat oscarı yine güzel bir film olan Forrest Gump!a kaptırmıştır.Oscar alamamasına rağmen bir başyapıttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.