Facebook mobil reklamda sınıfta kaldı!

Facebook oldukça büyük ve gelişmekte olan bir firma. Ancak internet dünyası Facebook’tan çok daha hızlı gelişiyor. Dolayısıyla da firma güncel kalmak ve ayakta durabilmek için sürekli olarak pazarını genişletmek istiyor. Facebook’un bu bağlamdaki son atılımlarından birisi mobil alanda yaşanmıştı.
Bu alandaki Google Adsense’in tahtını sarsmak isteyen Facebook’un bu girişiminin ise şimdilik oldukça akim ve sönük kaldığı görünüyor.

facebook mobil

facebook mobil

Birkaç aydır test aşamasında olan ve eğer hayata tam anlamıyla geçmesi halinde Adsense ile başa baş yarışacağı beklenen proje daha test aşamasındayken rafa kaldırılarak adeta hayal kırıklığı yarattı. Facebook yöneticileri projenin “şimdilik” durdurulduğunu söylese de, altında yatan sebepler konusunda oldukça spekülasyonlar üretileceği kesin.

Facebook’un yetkili isimlerinden biri olan Brandon McCormick, testler olumlu geçmesine rağmen bu kararı aldıklarını belirterek, “şimdilik önceliklerimiz arasında yer almadığını keşfettik, bu yüzden durdurduk” demesi herkesi şaşırttı. McCormick’e göre ağ dışı reklamlarla uğraşmak yerine Facebook’un içindeki reklamları güçlendirmeyi daha uygun bulmuşlar.

Bu durumda Facebook’un önümüzdeki dönemde yine kendi içindeki reklamlara yatırım yapacağı ve Google Adsense’in kendi alanında tekeline devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. En azından bir süre için bunun böyle devam edeceği şüphesiz görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.