Galaxy S3’te ciddi bir açık keşfedildi

Samsung’un Galaxy S3, Note 2 gibi Exynos çipiyle çalışan cihazlarında ciddi bir açık keşfedilmiş durumda.. XDA forumundan bir kullanıcı, cihazları herhangi bir PC’ye bağlamadan root’lamanın yolunu buldu. Bunun anlamı ise cihazların saldırılara açık olduğu..

XDA kullanıcısı Alephzain, Galaxy S3’ün derinliklerinde gezinirken cihazın Odin’e bağlamadan root’lanabildiğini farketmiş duurmda ve bu açık root’lama işlemini kolayşatırabileceği gibi, açığın bulunduğu cihazları Kernel kodu enjeksiyonu ve RAM dönkümü alma gibi tehlikkelere kapı açıyor. Samung Kernel’in cihazın tüm fiziksel belleğe okuma yazma izni veriyor olması kullanıcılara büyük derecede korkutmakta..

samsung galaxy s3

samsung galaxy s3

Açığın Galaxy S2, S3 ve Note 2’yi etkilediği onaylanmış, ancak Exynos 4210 veya Exynos 4412 işlemcisini taşıyan tüm cihazları etkileyebileceği söyleniyor. Exynos 5 çipiyle çalılan Nexus 5 ise açıktan etkilenmiyor. Bunun yanında bu açığı kullanmaya başlayan bir uygulamanın Android mağazasında bulunup bulunmadığı henüz bilinmiyor.

Açık hakkında bilgilendirilen Samsung, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bunlardan François Simond’un onarımı, sadece bir APK dosyası yükleyerek, root erişimine ihtiyaç duymadan açığı açıp kapatmaya izin veriyor

Kullanıcıların duyarlı olması da çok güzel bir şey.. Galaxy serisini kullananların sayısı çok fazla böyle açıkların olması ise kötü bir durum gerçekten. Telefondan banka işlemlerini ve e-alışveriş işlemleri gerçekleştirenlerin başını ağrıtabilecek türde bir açık.. Umarım düzgün bir resmi güncelleme gelir ve düzenleme gerçekleştirilir veyahut düzgün bir açıklama yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.