Gebelik Testi Nedir

Gebe olup olmadığını öğrenmek için gelişen tıpla birlikte hanımlar yaygın iki yönteme başvurmaya başladılar. Eski usül testlerde regl günü geçtiğinde gebe olduğunu söylenirdi. Bu gecikmenin sebebinde gelişen tıpla beraber gebelik dışında bir çok etkeninde etkili olacağı saptlanmıştır.

Gebelik testlerinin genel prensibine bakacak olursak hCG adı verilen gebelik hormonunun tespitine dayanmaktadırlar. Bu hormonu tespit etmek her düzeyde mümkün değildir. Bu sebeble 20 miÜ ve üzerisi için idrarda gebelik testi , bu düzeyden daha düşük düzeyler için ise kanda gebelik testi uygundur.

gebelik testi

gebelik testi

Cinsel sağlık sektöründe öncü siteler arasında yer alan bu idrarda gebelik testi genel olarak eczanelerden temin edilebilen testlerin yardımıyla aile planlaması konusunda bir yol haritası çizebileceğimiz konusunda bizi uyarıyor… Bu teste doğru sonuç elde edebilmek için adet günü 2-3 gün geçmiş olmak ve 20 miÜ hCG düzeyinin üzerinde hormon olması gerekmektedir.

Testi uyguladıktan sonra tek çizgi meydana gelirse sonuç negatif, çift çizgi oluşuyorsa sonu pozitif demektir. Bazı durumlarda ikinci çizgi silikte olsa gözlenmektedir. Bu tip durumlarda test bir kaç gün sonra tekrarlanmalı ve ya doktora başvurulmalıdır. Testi uygularken bekleme süresini iyi ayarlamak gereklidir. Aksi durumda hatalı sonuçlar elde etmek muhtemeldir.

Kanda yapılan gebelik hCG nin öncül maddesi olan beta hCG düzeyini tespidi prensibine dayanmaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde yani regl günü gecikmesinden önce uygulandığında zamanlarda dahi sonucu net olarak bildirmektedir. Bu test sağlık kuruluşlarında uzaman kişiler tarafından uygulandığından hata payı yok denecek kadar azdır.

Eğer aile planlaması uygulamak istiyorsanız ve uzun bir süre daha çocuk sahibi olmayı istemiyorsanız prezervatif kullanımı konusunda daha özenli davranmanızı önermekteyiz…

Gebelik Testi Nedir” üzerine bir yorum

  1. ayhan ulak dedi ki:

    gebelik testi ürünlerine daha önce bazı şüpheli durumlarda ihtiyaç duymuşluğum var. Hele de o panikle gidip bu ürünü bir eczacıdan isterken insan ister istemez çekiniyor ve çaresizliğini karşısındakine de yansıtmış oluyor. Oysa internetteki http://www.prezervatifturk.com gibi online alışveriş sitelerinden gebelik testi, prezervatif, kayganlaştırıcı ya da geciktirici sprey gibi cinsel sağlık ürünlerini satın almak oldukça rahat ve güvenli. Bu sitelerin pek çok kişinin, özellikle de bu ürünü alması gerekecek olan bayanların bir hayli işine yaradığını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.