Geçmişimizin aynası Türkülerimiz

Geçmişten günümüze kadar değerini yitirmeden ulaşan en değerli hazinelerimizden biridir türkülerimiz. Geçmişteki aşkları, kara sevdaları, sevinçleri, üzüntüleri en saf haliyle ulaştırır bize. Kültürümüzü yansıtan en güzel örnekler arasında olan türkülerimiz geçmişte dinlendiği kadar şimdilerde dinlenmese de yine de toplumun azımsanmayacak kısmına hitap ediyor.

Türkülerimiz halk edebiyatında yaygın olarak kullanılan nazım şekillerindendir. Türki kelimesinden doğan ve Türk’e ait anlamına gelen bu sözcük genellikle bütün kırık havalar için kullanılır.Türkülerle şarkılar arasında benzerlikler vardır. Bunlar arasındaki en önemli fark türkülerin hece vezniyle, şarkıların ise aruzla yazılmalarıdır.

400

Türkülere ulaşmamız nasıl olur peki? En kolay ve ilk aklınıza gelen yolu tabi ki internetten dinleme veya bilgisayara indirmedir. Fakat bu hiç güvenli değildir. Bilgisayarınıza hızlı bir şekilde virüs bulaşacaktır. Bunun dışında emeğe saygıyı da ön planda tutarak ve en güvenli yolu seçip sanatçılarımızın albümlerini almanızı tavsiye ederiz.

Türkü dinlemeyle ilgili bazı önyargıları olanlar olabilir. İlla ki mutsuz anlarda türkü dinlenmez. İnsanlarımız mutlu olduğunda da sevincine ortaklık etmesi için türkülerimizi dinlerler. Son olarak bu değerlerimizi yitirmemek adına sahip çıkarak dinlemeye devam etmeliyiz. Zira bizim hazinemize başkaları sahip çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.