Google 301 Yönlendirme ve Pagerank

Google 301 Yönlendirme ve Pagerank

Blog dünyamızda tanıdık olan bir webmaster arkadaşımız pagerank değeri 5 olan bir sitesini yeni sitesine taşıdı. Aslında bunu yapmaması için uyarılar alsada o bunu yaptı .Ancak daha sonra bakıldığında yeni sitesi olan sitenin pagerank’ı 5 olduğu fark edildi.Bu kadar kısa sürede böyle bir değişim gerçektende tuhaftı.

google 301

google 301 yönlendirmesi

Fakat daha sonralarında haberim olması ile bu Pagerank değerinin taşınabileceğini öğrendim.Arama motoru devi olan Google’ın hizmeti Google 301 yönlendirme sistemini öğrendim.Gerçektende bu sistem çok güzel.

Google 301 yönlendirme sistemi ile .htaccess dosyasında yapacağınız değişik sonucunda eski sitenizde olan Pagerank değeri yeni sitenize aktarılıyor.

Eski sitenize gelen kişilerin yeni sitenize yönlendirilmesi ile oluşan yeni Pagerank sayınız eskisinden bir farksız olmuyor.
Ayrıca bu yönlendirme işleminin google açısından hiç bir sakıncası yok ama sadece Google bunun haricinde gerçekleşen inorganik yönlendirmelere çok sıkı bir tavır tutunuyor.

Pagerank değerini taşıma işlemi ise şöyle oluyor;

Öncelikle bir adet .htaccess dosyasını not defteri yada Dreamweaver gibi editör ile açıyorsunuz ve aşağıdaki kodları bu dosyaya azıyorsunuz.

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.eskisite.com/$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yenisite.com/$1 [L,R=301]

İşte bu yukarıdaki kodları yazdıktan sonra .htaccess dosyanıza kaydedip ardından bunu kapatın ve eski Pagerank sayınıza kavuşun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.