Güneş banyosu

Çocuklar için güneş olmazsa olmaz bir kaynaktır. Tüm çocuklar güneşe çıkarılmalı ve güneşte gezdirilmelidir. Süresine uygun davranılırsa güneşin çocuklar için hiçbir zararı yoktur.

Güneş banyosu

Güneş banyosu

Ancak süresini aşan güneşlenmeler çocukların hassas cildinde hemen lekelere neden olacak, çocuklar baş dönmesinden şikâyet edecektir.

Çocuğunuz beş kiloya ulaştığında, havanın sıcak olduğu günlerde çocuğunuzu güneşte tutmaya başlayabilirsiniz. Beş kilonun seçilmesinin nedeni çocuğunuzun dışarda çıplak olarak durduğu zaman üşümeyecek kadar tombul hale gelmesidir. Soğuk havalarda ise risk alınmamalıdır.

Çocuğunuzun sadece bacaklarını güneşte tutabilirsiniz. Çocuğun güneşte durduğu süreç içinde başının ve gövdesinin korunması önemlidir. Çocuğunuza koruma için başlık giydirebilir, başını önüne eğmesini sağlayabilirsiniz.

Kışın oda yeter derecede sıcaksa ve rüzgâr odaya doğru esmiyorsa, güneş banyosunu açık pencere önünde yapabilirsiniz. Pencereyi açmadığınız takdirde, çocuk güneşin D vitamini yapan ışınlarından yararlanamaz.

Güneş banyosuna 2 dakikayla başlayın, her gün 2 dakika arttırarak en çok 30 dakikaya kadar çıkın ve bu kadarla devam edin. 30 dakika sonrası çocuklar için tehlikeli sonuçlar verebileceğinden uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Güneş banyosu” üzerine bir yorum

  1. meltem dedi ki:

    Güneş D vitamini bakımından en önemli kaynaktır ama yazın en sıcak günlerinde öğlende güneş ışınlarına maruz kalmak insan cildinde onarılamıyacak hasarlar meydana getirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.