gunes-yanigi-neden-kasinir_646x340

GÜNEŞ YANIKLARINA BİTKİSEL ÇÖZÜM

En çokta beyaz tenli kişilerin canını yakan güneş yanıkları, yazın gelmesi ile başladı. Cildin kızararak su toplaması, soyulması, bazende yara oluşması ile kendini gösteren güneş yanığı, çok acı veren bir durumdur. Güneşe çıkarken koruyucu kremler sürülmediyse, bu durumla karşılaşmak mümkündür. Güneş yanığı için kendiniz evde bitkisel çözüm üreterek, acı çekmeyi ve cildinizin tahriş olmasını engelleyebilirsiniz. Ama ilk olarak belirtmeliyim ki, bol bol su içmelisiniz. Vücut çok su kaybettiği için cildiniz kuruyarak, hücrelerde susuzluk çeker ve cildiniz kurur, daha fazla tahriş olur.

gunes-yanigi-neden-kasinir_646x340
İlk olarak herkesinde bildiği gibi, aleo vera jeli, en iyi bitkisel çözümdür. Hızlı bir iyileştirici özelliği olan aleo vera suyu, yanık bölgeye sürülebilir. Ardından salatalık suyu gelir. Taze salatalık suyu, yanık olan bölgeye sürüldüğünde, cildi yenileyerek, ağrıyı azaltır, yanıkların geçmesine yardımcı olur. Zeytinyağı, mucizevi etkisini buradada gösteriyor. Yanık bölgeye biraz sürüldüğünde, acıyı azaltır. Siyah çayı yada siyah çay poşetini, yanık bölgeye koyduğunuzda, acının azaldığını hissedeceksiniz.
Elma sirkesi, birçok derdin dermanı olduğu gibi, yanık bölgeye sürülünce, batma hissini alıyor. Yada lavanta yağı bu durumlarda en iyi ilaç olarak kullanılabilir. Nemlendirici özelliği olduğu için, yanık bölgeyi daha çabuk iyileştirir ve acıyı alır. Tabiki bunlar, hafif güneş yanıkları için önerdiğimiz bitkisel çözümlerdir. Daha ciddi bir durum söz konusu ise, yanıklarla beraber ateşleme gibi, hemen bir doktora başvurmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.