Haber İşlerinde Estetik Kaygı

Internet çağı ile birlikte haber yazma alışkanlıkları değişmeye başlamıştır. Gazetecilerin, özellikle hayatlarını gazetelerde geçirenlerin uyum sağlamak dışında seçenekleri yoktur.

Haber yazmanın esasları ve ilkeleri değişmeyecek olmasına rağmen, kamuoyuna nasıl sunulduğu konusunda eski kavramlara yeni roller verilmektedir.

Burada haber özellikleri hakkında konuşuyoruz. Bu yazım türü sert vuruşlu haberler ve daha yumuşak hikayeler arasındaki boşluğu doldurmaktadır.

Haber-makale yazımı yüzyıllardan beri yapılmaktadır ancak son dönemlerde önemli değişimler söz konusudur. Sadece 10 yıl önce insanlar temel bilgi kaynakları olarak televizyon yanında gazetelere bakıyordu.

blog tutmak

İster siyasi bir gelişme, ister trajik bir olay ister bir spor müsabakası olsun çoğu insan önceki gün olanlar hakkında ancak ilgili konuları sabah gazeteden okumasının ardından bilgi sahibi oluyordu.

Bugün Internet klasik biçimi ile gazetelerin yerin almaya başlamıştır. Hemen her konuda son dakika bilgilerini bulabileceğiniz binlerce haber çıkış yeri vardır. Olaylar çevrimiçi olarak canlı izlenebilir ve forum katılımcıları haberler hakkında olaydan dakikalar sonra yorum yapmaya başlarlar.

Bu durumun gazeteler üzerinde önemli etkisi olmaktadır. 24 saat sonrasına kadar halen haber değeri taşıyan konular artık eski konulardır çünkü herkes haberi zaten Internet’ten öğrenmiştir.

Bilgisayarlar ve diğer elektronik platformlar bir zamanlar baskın olan haber yazma tarzının yerini almıştır. Gazeteler için yanıt daha fazla makale yazmak olmuştur. Bunlar halen bir haber enstrümanı olarak kabul edilebilir ancak haber yazılarının doğrudan tarzından oldukça uzaktırlar.habertürk

Makalelerin birçok faydası vardır.

Haberler – Gazeteciler eğer haber vermiyorlarsa kendilerini yetersiz hissederler. Makaleler yorum yanında haberleri bildirme imkanı sağlar.

Yazma – Makaleler haber yazmanın temel ilkelerine dayanmasına rağmen daha geniş bir özgürlük sahası verirler.

Derinlik – Makalelerde konular çok daha derinlemesine incelenebilir. Belirli bir konudan yola çıkarak büyük resme ulaşılmaya çalışılır.

Bakış Açısıyla Makale Hazırlamak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.