Hamilelik öncesi beslenme

Hamilelik öncesi beslenme

Hayatımıza yeni bir bireyin girmesi elbette ki tüm aile fertlerini mutlu edecektir. O bize mutluluk getiriyorsa bizde onun sağlıklı ve mutlu olması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Çocuğun sağlıklı olabilmesi için annesinin de dengeli beslenmesi gerekmektedr. Bunun için de hamilelik öncesi beslenmeye çok önem verilmeli en az 3 ay ve 1 yıl arasında beslenme çok iyi olmalıdır. Çok zayıf ve çok kilolu olunmamalıdır. Bayanlarda sık rastladığımız, diyet konusunda dikkat edilmelidir.

Hamilelik öncesinde sağlıklı beslenmeniz için günlük tüketmeniz gereken besinler ;

bebek beslenmesi için kalsiyum mutlaka gereklidir, günde 2 – 3 kez ( peynir, yoğurt, yağsız süt) gibi zengin besinler alınmalıdır.

hamilelikte beslenme

hamilelikte beslenme

Günlük 7 öğünde meyve sebze tüketilmelidir. Yapılan araştırmalarda folik alist bebekte oluşabilecek nöral tüp hasarlarını(omiriliğin kılıfının tam oluşmaması)nı önleyebilmektedir. Diyeceksiniz ki folik asit hangi besinlerde bulunur ? Bulunduğu sebzeler; brokoli, koyu yeşil, ıspanaktır. C vitamini de ihmal edilmemekle beraber bulunduğu besinler; kiwi, turunçgiller ve yeşil sebzelerdir.

Günlük besinlerimizde  bebek gelişimi için minimum 2 defa proteini yüksek gıdalar alınmalıdır. Bu besinler hepimizin bildiği ; yumurta, balık, beyaz et vb..Tabi bunların yanında sıvı ihmal edilmemelidir, bol sıvı ve su içmelisiniz.

Hamilelik öncesi beslenme nasıl olur;

Mineral ve vitamin düzenli bir şekilde alınmalıdır. RDI’nın yani uluslar arası tavsiye edilen doz miktarı %100-150si kadar mineral ve vitamin alınması önerilmektedir. Bu aldığınızın 18 mg demir ve 400 mg folik asit içermesi gerekir. Araştırmalar çerçevesinde bu ek olarak aldığınız vitamin ve minerallerin çocuk gelişimi üzerinde bebek anomalisi ve doğumdaki kusurları büyük oranda azalttığı görülmüştür.

Demir eksikliliğinin oluşmaması için kalori miktarı çoğaltılmalıdır. Demir eksikliğinde; doğum ve hamilelek sonrası aşırı yorgunluk hissi, düşük doğum ağırlıklı bebek ve vajina da kanama görülebilir.Sizi uyaracağımız bir nokta da RDI’nın %100-150 sini geçmemenizdir çünkü A ve D vitaminleri yağda erir bu neden çok alındığı taktirde bebekte doğum kusurları oluşabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.