Hayatımızın Vazgeçilemez Parçası Telefonlar

Telefon, birbirine uzak insanlar arasında haberleşme sağlayan araçtır. Ses dalgalarını alır, elektrik sinyallerine çevirir, bu sinyalleri çeşitli yöntemlerle uzaktaki şahsa iletir. Daha sonra da bu sinyalleri tekrar ses dalgalarına çevirerek kulakla duyulmasını sağlar. Telefon, Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Telefon deneylerinde ilk başarı 15 Şubat 1880 günü gerçekleşmiştir. Bu başarıdan sonra yapılan her keşifte olduğu gibi ardı arkası kesilmeyen gelişmeler meydana gelmiştir ve hâlâ da gelmektedir. Türkler ise ilk telefonu 1908 yılında Osmanlı döneminde görmüştür. 1911 yılında hizmete açılan Beyoğlu ve Kadıköy santrallerinden sonra Atatürk’ün emriyle 1926 yılında Ankara’ya ilk otomatik telefon santrali kurulmuştur. Bundan sonra bütün illerin merkezlerine kurulan telefon santralleriyle kısa sürede bütün iller arasında telefon haberleşmesi gerçekleşmeye başladı. Telefonlar, Türkiye’de 1970 yılından sonra PTT’nin çalışmaları neticesinde süratle yayıldı.

 

Hem Kaliteli Hem Ucuz Telefonlar mı aramıştınız?

Anlatılanlara göre, telefonu ilk defa 1876 yılında gören ABD başkanlarından Rutherford B. Hayes ne demişti biliyor musunuz? Söylenenlere göre yaptığı yorum aynen şu şekildeydi: “Çok güzel bir buluşa benziyor ama Tanrı aşkına bunu kim, niye kullanmak istesin ki?”. Ve sonuç olarak günümüzde telefon kullanmayan bir insana rastlamak neredeyse mümkün değildir. Telefonlar olmadan bir yaşam asla düşünülemez. O derecedir ki insan etrafına ve aynı zamanda kendisine baktığında aklından “Telefonlar yokken biz ne yapıyorduk?” şeklinde bir düşünceyi ister istemez geçirir. Hal böyle olunca insan iyi bir cep telefonuna sahip olmak ister. Bildiğiniz gibi artık sabit telefonlar da pek tercih edilmiyor, çünkü cep telefonları tüm vazifeyi görüyor.  Yani bugün telefon demek, cep telefonu demektir. Telefonlar dendiğinde akla cep telefonu çeşitleri gelmektedir. Fakat telefondan telefona fark vardır, bu anlamda telefon satanlardan kimileri kaliteli telefonlar satışa sunarken, kimileri de kalitesiz telefonlar satışa sunabilir. Ve dahası bunlar çok hesapsız olabilir. Ama kimileri vardır ki, satışa sunduğu telefonlar hem kalitelidir hem de hesaplıdır.

Yeni bir telefon edinmek istediğinizde aklınızda bulunması gereken, hatta mutlaka ziyaret etmeniz gereken adreslerden bir tanesi de hem kaliteli hem hesaplı telefonlar satışa sunan adresidir. Bir göz atmakla bir şey kaybetmezsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.