hemeroid tedavisi

Hemoroid hastalığı, halk arasında basur olarak da bilinir. Bu hastalığın sebepleri arasında kabızlık ve genetik olma özelliği de bulunur. Bu hastalıkta makat bölgesindeki yumuşak dokunun altında bulunan damarların genişlemesi sonucu rahatsızlık ortaya çıkar.

hemeroid tedavisi

hemeroid tedavisi

Hastalığın aşamasına göre tedaviler mümkündür. İlk aşamalarda yaşam standartlarının değiştirilmesi, spor gibi işlevler yapılır. Hastalığın ilerlemesi halinde ameliyata kadar oluşan bir süreç olur. Vakumlu tedavi de uygulanabilir basurun meme yapan kısımları vakumla çekilir. Bu şekilde basurun meme yapan kısımlarının beslenmesi engellenebilir.

Bir diğer yöntem de bant ligasyonudur. Bu uygulama 1. Ve 2. Derece hastalara uygulanır. Dezavantajları da bulunur. Bunlar kan akması ve ağrı şeklinde görülür. 3. ve 4. Derece hastalara ise açık hemoroidektomi uygulanır. Bu uygulamada makatın hemen atında V şeklinde kesit alınır. Oldukça başarılı bir yöntemdir. Fakat iyileşme süreci 4-5 haftayı bulabilmektedir. Bu uygulamada da komplikasyonlar görülür. Bunlar arasında kanama, ağrı ve anüste daralma görülebilir.

Hareketsizlikle başlayan bu hastalıkla baştan baş edilmek isteniliyorsa spor yapılmalı, sıvı yiyecekler tüketilmelidir. Kısacası hayat düzene sokulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.