Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

hotel rwanda23 eylül 2005 yılında gösterime giren fil, 2004 Kanada, İngiltere ve Güney Afrika ortak yapımıdır. Yönetmenliğini Terry George’nin yaptığı filmin müziklerini Rupert Gregson-Williams ve Andrea Guerra yapmıştır.

Filmin müzikleri gerçekten çok etkileyici bir atmosfer yaratıyor. Filmin başrollerinde Don Cheaddle(Paul Rusesabagina), Nick Nolte (Colonel Oliver) ve Sophie Okenodo(Tatiana) rollerini hakkıyla yerine getirmiş. Filmdeki performansıyla Don Cheaddle En İyi Erkek Oyuncu dalında oscar’a aday gösterilmiştir. Film Rwanda katliamını konu edinmektedir.

Rwanda’da 1994 yılında Hutular ile Tutsiler arasında çıkan savaş yüzünden binlerce insan öldürülür, sokaklar kan gölüne döner. Bütün dünya yaşanan bu insanlık dramına gözlerini yumarken, bir otelde yönetici olarak çalışan Paul inanılmaz bir özveriyle oteli bir mülteci kampına dönüştürür.

Geçen yüzyılın ortalarında geçen Yahudi katliamı hakkında neredeyse hepimiz yeterince bilgiye sahibiz ama kaçımız Rwanda da çok yakın bir tarihte yaşanan, Fransa ve Belçika’nın desteklediği bu vahşetten haberdarız? Film yakın tarihte gerçekleşen, insanı insanlığından utandıran bu dramı tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdiği için de izlenmeye değer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.