İklim Nedir?

İklim Nedir?

Geniş bir bölge içinde ve uzun yıllar boyunca değişmeyen ortalama Hava koşullarına iklim denir.

iklim

iklim

İklim coğrafi ortamın oluşması ve şekillenmesi ile insanların yaşantı ve etkinlikleri üzerinde önemli rol oynar.Bu faktörler bölgelere göre iklim tipleri oluşturmaktadır.

Dünya’da 4 iklimi aynı anda yaşayabileceğiniz yerlerin sayısı bir elin parmağını geçmez. Ve yaşadığımız çoğrafi alan yani Türkiye bunun başında gelir. Fakat biz ne yazık ki sahip olduğumuz bu iklim hazinesinin hiç bir zaman farkına varabilmiş değilizdir.

Eğer hayal gücünüz kuvvetliyse bir gün için gözlerinizi kapatın ve şöyle düşünün. Sabah Ege’ye gidip denize girebilirsiniz. Öğlene doğru Doğu’ya gidip palandökende kayak yapabilirsiniz. Akşama doğru Karadenize çıkıp mükemmel yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz.Fakat ne yazık ki son yıllarda bu enerji kaynaklarımızı ve doğal yaşamımızı koruyamadığımız için malesef pek mümkün olmamaktadır.

Konumuzu daha fazla dağıtmadan asıl konumuza dönmek gerekirse,iklim nedir kaç çeşit iklim vardır? sorularımıza cevaplar verelim.

İklimi oluşturan çeşitli iklim öğeleri vardır. Bunlar Sıcaklık, Basınç, rüzgarlar, nemlilik ve yağıştır. İklim elemanları adı verilen ve birbirlerini etkileyen bu öğeler arasında ayrılmaz bir ilişki vardır. Birçok iklim değişikliği de bu faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir bölgenin iklimi, o bölgedeki değişken hava koşullarının ortalaması olarak tanımlanabilir
İklimi inceleyen bilim dalına Klimatoloji denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.