internet bağımlılığı

İnternet Bağımlılığının Toplumdaki Yeri

Dünya da en hızlı değişim ve yenlik gösteren alanların başında kuşkusuz teknoloji gelir. Bizlerde toplum olarak teknolojini tüm nimetlerinden sonuna kadar yararlanır. Hatta bu yararlanma olayını o kadar abartırız ki bağımlılık haline dönüşür. Toplum olarak severek kullandığımız ancak bir süre sonra bağımlılık yaratan teknolojik ürünlerden birisi de internet bağımlılığı olmuştur. İnternet dünya da sanal olarak istediğiniz her bilgiye kısa sürede ulaşmak olarak ifade edilir.

internet

internet

Ülkemizde her yaş ve toplumun herkesimi tarafından bilgisayar veya cep telefonu üzerinden kullanılan internetin ülkemizde günlük olarak ortalama kullanımı 6 ile 8 saat arasında değişim gösterir. Bu zaman diliminde kullanmak insanların günlük faaliyetlerini kesin olarak aksatmaktadır. İnternet bağımlılığı bazı insanların fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkiler, bu nedenle de bazı uzmanlar bilgisayar ve internet kullanımını fazla abartmaması gerektiği görüşündedir.

İnternet Bağımlılığının Zararları

İnternet bağımlılığı nedeniyle birçok insan zamanın geneli evlerinde bilgisayar başında ya da internet cafelerde geçirmekteler. Her bilgiye ve belgeye ulaşmanın mümkün olduğu internet teknolojisinde sosyal medya adresleri kullanım alanında ilk sırayı alır.

internet bağımlılığı

internet bağımlılığı

Sohbet, resim ve video paylaşmanın çok yaygın olduğu bu programı insanlar uzun süre kullanırlar. İnternet bağımlılığı aile ilişkilerini de ciddi şekilde bozmaktadır. İnsanların birbirleri ile görüşmesini engellediği gibi aile ve toplum iletişiminin kopmasını sağlayan internet bağımlılığı son yıllarda artan ve büyüyen bir toplum hastalığı olarak göze çarpar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.