kanserden-korunmanin-yollari

KANSER RİSKİNİ AZALTIN

En korkulan ve en ölümcül olan kanser hastalığına yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz. Kanser hastalığına yakalanmış kişilerin hücreleri kontrolsüz olarak bölünür ve yine aynı şekilde kontrolsüz olarak çoğalır. Bu hastalığın nedenlerinden biri de genetik faktörlerdir. İlk olarak sigara kullanmamanız gerektiğini bilmeli ve kansere büyük ölçüde ortam hazırladığının farkında olmalısınız. Özellikle sigara içen birçok kişide akciğer kanseri görülmektedir. Kilonuzu kontrol altına alın ve aşırı kilo almamak için düzenli ve dengeli beslenin. Obezite hastasında kanser riski ideal kiloda olan bir kişiye göre daha fazladır.

kanserden-korunmanin-yollari
Egzersiz ve spor yapmayı yaşam biçimi haline getirin ve bu durumu eziyet gibi görmeyin. Sürekli hareket etmek kanser riskini azaltmak da rol oynar. Sebze tüketimine önem verin ve yemek tabağınızın çeyreğine yemek geriye kalan %75’lik kısmına da çiğ sebze ya da sebze yemekleri koyun. Sağlıklı yaşam için sebze tüketimi göz ardı edilemez bir faktördür. Kesinlikle alkol kullanmayın. Ayrıca hayatınızda stres etkisi yaratan olumsuz durumlardan olabildiğince uzaklaşmaya çalışın.
Ağrı kesici haplar yerine aspirin kullanmaya çalışın. Aspirin içeriği sayesinde kanser riskini azaltan etkilere sahiptir. Fakat ailenizde kanser hastalığına yakalanmış kişiler var ise mutlaka test yaptırmalısınız. Kanser hastaları genellikle erken teşhis yapılan durumlarda iyileşebiliyorlar. Fakat ilerlemiş bir kanser hastalığı ile baş etmek pek mümkün değildir. Kanser hastalığına yakalanmış bir insan daima pozitif düşünmeli ve stresi hayatından çıkarmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.