Küresel Isınmanın Nedenleri

Küresel Isınmanın Nedenleri

küresel ısınma

küresel ısınma

Dünya yüzeyinin ısısının 1800’lerden beri ortalama 0.4 ile 0.8 derece arasında yükselmiştir. Yer yüzeyinde oluşan bu sıcaklık değişimleri iklimler üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre 2100 yılına kadar yer yüzeyi sıcaklığındaki artışlar 1.4 ile 5,8 derece arasında artacağını tahmin etmektedirler. Bu artışların insanlar ve yeryüzünde yaşayan canlılar üzerinde olumsuz etkiler oluşturacağını düşünen bilim adamlarının en büyük korkusu ise insan bünyesinin ani iklim değişikliklerine uyum sağlamakta zorlanması ve ölüm vakalarının artması.

Küresel ısınmanın günümüzdeki en büyük belirtisi ise kuzey kutbunda bulunan buzulların hızlı bir şekilde erimesi ve bu erimenin dünya yüzeyindeki okyanus ve denizlerdeki tuz seviyesini ve sıcak su akışlarını, soğuk su akışlarını etkilemesi olarak önümüze çıkıyor. Denizlerde ve okyanuslarda oluşan bu değişimler iklimsel değişikliklere ve mevsimlerin sarkmasına neden oluyor.

Uzmanlar giderek değişen iklimse şartların daha da ağırlaşacağını ve kış mevsimlerinin daha uzun geçeceğini öngörmektedirler. Küresel ısınmanın artmasında ise yine insanların etkisi çok fazla, fosil, kömür, gaz gibi yakıtların tüketilerek ortaya çıkartılan enerji sonucu havaya karışan gazların değerlerindeki artışlar, arabaların ve fabrikaların ürettikleri atık gazlar ve en büyük etken ise ormanların yok edilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.