Madde bağımlılığı nedir?

Madde bağımlılığı sadece günümüzün konularından biri olmayıp insanlığın ilk dönemlerine kadar uzamaktadır. İnsanlar dönemin şartlarına göre değişik madde bağımlısı olmuş ve bundan kolaylıkla vazgeçememiştir.

İlkel çağ dönemlerinde genellikle bitkiden oluşan madde bağımlılığı her dönemde değişiklik göstermiştir. Madde bağımlılığı günümüzde de genellikle bitkilerden oluşan türlerden yapılmakta ve dolayısı ile bu bağımlılık zaman ayırmamaktadır.

madde bağımlılığı

madde bağımlılığı

Günümüzün en önemli madde bağımlılığı arasında ise esrar ve sigara gibi alışkanlıklar gelmektedir. Madde bağımlılığı konusunda da sigara en etkin madde olarak kabul edilebilir. Madde bağımlılığından kurtulmanın ilk yolu öncelikle kişinin kendine güvenmesi olacaktır.

Psikolojik olarak kendini hazırlayan kişi madde bağımlılığı ile ilk mücadeleye başlayacaktır. Bu mücadeleye başlandığında kendini buna alıştıran çevreden de hızla uzaklaşmalıdır.

Günümüzün en önemli madde bağımlılığı genellikle alkol ve sigara olduğundan bunların kullanıldığı yerlerden uzak durmak gerekir.

Özellikle arkadaş çevresinin bulaştırdığı bu madde bağımlılığından kurtulmanın ilk yolu kişinin kendi iradesini ortaya koyması ve hekim kontrolüdür. Kişi tedavi süreci bittikten sonra bir kez bile alışkanlık edindiği maddeden bir kez kullansa dahi yeniden bağımlılık nüksedecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.