Mekik nasıl çekilir?

Mekik çekmek tekniğini bilene çok kolay gelen bir egzersizdir. Mekik çekmek kolayca öğrenilebilir ve hemen herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Mekik çekmek için ekstra bir alete ihtiyacımız yoktur. Ancak spor salonlarında bulunan bazı aletlerle de mekik çekmek mümkündür. Ancak mekik çekmenin en sağlıklı olanı doğal mekik çekme yöntemi olan aletsiz mekik çekmektir.

Mekik çekmek için bir minderin üzerine ya da zemine sırt üstü uzanılır. Belde boşluk kalmayacak şekilde bacaklar karna doğru yaklaştırılır. Bacaklarımızın üst kısmı ile alt kısmı arasında doksan derecelik açı yapılacak şekilde açık bırakılır.

mekik

mekik

Ellerimizi birbirine değmeyecek şekilde kafamızın arkasına yerleştiririz. Ve karından aldığımız güçle omzumuzdan bacaklarımızın üst kısmına doğğru kalkış hareketine geçeriz. Bu hareketi kendimizi kaldırmakta zorlandığımız noktaya kadar yaparız.

Bu yaklaşık omuzlarımızın yerden 15-20 cm yükselmesi anlamına gelir. Tabi ki bu yükseklik her kişiye göre değişir. Bu hareketi belirli periyotlarla ve belirli sayıda tekrarlarız.

Mekik çekmenin bize kazandırdıkları ise karın kaslarımızı çok fazla çalıştırır ve karın bölgemizdeki fazla yağlanmalardan kurtulmak için en iyi yöntemlerden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.