Mimar Sinan Kimdir?

Mimar Sinan Kimdir?

mimar sinan

mimar sinan

Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak getirilen Mimar Sinan Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğmuştur. Mimar Sinan mimarlığa özenerek vatanına suyolları, binalar ve saraylar inşa etme sevdasına düştü.

Bu isteği ve becerisi göz önüne alınan Mimar Sinan dönemin en önemli ustalarının ve en önemli mimarlarının yanında çıraklık eğitimine başladı.

Çaldıran ve Mısır seferlerine katılan Mimar Sinan Kanuni Sultan Süleyman zamanında yeniçeri ocağına girerek yeniçeri oldu.

1521 yılında Belgrad Seferi, 1522 yılında ise Rodos seferine katılarak Atlı Sekban oldu.

1526 yılında katıldığı Mohaç Meydan muharebesinden sonra sırası ile Acemi Oğlanlar Yayabaşılığı , Kapı Yayabaşılığı ve Zenberekçibaşılığa kadar yükseldi. 1532 de katıldığı Alman Seferi, 1534 yılında katıldığı Tebriz ve Bağdat seferinden sonra Haseki unvanına layık görüldü.

1537 Pulya, Korfu ve 1538 yılında katıldığı Moldovya seferlerinde Prut nehri üzerine on üç günde kurduğu köprü ile Kanuni Sultan Süleyman’dan büyük övgü ve takdir aldı ve Başmimarlık unvanını aldı.

Katıldığı bütün seferlerde gittiği yerlerin mimarisini, yapıları ve yapılışlarını inceleyerek kendini geliştirdi. Vatanına döndüğünde değerli ustaların yardımı ile birçok eser verdi.

Şehzadebaşı Camii ve Külliyesi, Süleymaniye Camii, Edirne Selimiye Camii başlıca eserleri arasında yer almaktadır.

Renksiz Tv

Mimar Sinan Kimdir?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.