mirena hormonlu

Mirena – Hormonlu Spiral

Etkili bir doğum kontrol yöntemi olan hormonlu spiral, normal spirallere ilaveten progesteron hormonu salgılama özelliği olan rahim içi araçtır. Rahim içi sistem veya ticari marka adı ile Mirena, 5 yıl süre ile çok düşük dozajda progesteron hormonu salgılayarak istenmeyen gebelikleri önlemede yüksek başarıya sahip bir yöntemdir. Diğer doğum kontrol yöntemlerinde olduğu gibi artıları ve eksileri kişiden kişiye değişebilir.

Mirena (Hormonlu Spiral) Artıları

%99 oranında etkili bir doğum kontrolü sağlar. Diğer spiral ve doğum kontrol ilaçlarının hiç biri bu kadar yüksek orana sahip değildir. Regl dönemindeki yoğun kanamaları tedavi edici özelliği ile kanama oranında 6 ay sonunda %90 civarı azalma sağlanır.

mirena

mirena

Günlük aktiviteleri aksatmayacak hatta varlığını unutturacak kadar kullanımı kolaydır. Hormonlu spiral saldığı progesteron hormonuyla rahim içi tabakasına lokal (bölgesel) etki yaparak kalınlaşmasını engeller.  Menstruasyon dönemi kanamaları daha kısa ve az olabilir hatta hiç kanama görülmeyebilir.  Hormonlu spiralin etkisi lokal olduğundan anatomik yapıdaki hormonal dengeyi değiştirmez. Dolayısıyla ekstra gerginlik, stres, sinirlilik, yaratmaz.

Mirena (Hormonlu Spiral) Eksileri

Fiyatları küçük değişiklikler göstermekle birlikte diğer spirallere oranla daha pahalıdır. Daha kalın yapıda olması da spiralin takılması esnasında ağrı yapabilir. Ağrının hissedilmemesi için yapılan anestezi ve narkoz işlemi ilave bir maliyet getirir.

mirena hormonlu

mirena hormonlu

Hormonlu spiralin rahim içine tatbik edilmesini takiben, hafif ağrı, kramp şeklinde sancı ve baş dönmesi görülebilir. (Normal sayılan etkilerdir.) Her kadında olmasa bile, karın altı bölümünde hafif seyreden ağrı ve şişlik görülebilir. İlk 3 ve 6 ay arası düzensiz menstruasyon dönemi olabilir. Öncesine nazaran bir miktar fazla kanama da görülebilir. Bazı kadınlarda ise sık sık ara kanama yaşanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.