Mobil reklam büyüyor ve daha da büyüyecek!

Mobil gittikçe gelişen ve yaygınlaşan bir alan. Tabii ki mobilin yükselişine reklam sektörü de kayıtsız kalamazdı ve bu bağlamda mobil reklam sektörü de son zamanlarda ciddi anlamda gelişti. Geçtiğimiz yıl mobil reklam hacminin devasa bir şekilde büyüdüğüne şahit olduk. 2011 yılında 1,45 milyar dolar olan bu sektör, 2012’nin sonlarına doğru ise 4,06 milyar dolarlara kadar yükseldi.

Uzmanlar bu yükselişti Facebook firmasının katkısına özellikle vurgu yapıyorlar. 2012 yılı içerisinde özellikle Facebook’un mobil reklam sektöründeki müthiş performansı 2 milyar dolardan fazla gelişen hacim artışının en büyük sebeplerinden biri olarak değerlendiriliyor. Bu performanstan önce ise Facebook mobil alanında en sıkıntı yaşayan firmalardan biriydi.

mobil reklam

mobil reklam

2013 yılında ise daha büyük bir gelir bekleniyor. Facebook’un tek başına mobil gelirlerinin 850 milyon dolara dayanacağı ve 1 milyar dolar sınırını zorlayacağı tahminler arasında. Tabii ki mobil reklamcılığın çıtasını yükselten tek firma Facebook değil. Google’un da bu alanda hatırı sayılır bir emeği ve payı var.

Aslında aslan payı desek daha doğru olur zira mobil reklamdan 2011 yılında 750 milyon dolar elde eden Google’un 2012 sonu için gelir tablosundaki rakam ise 2,17 milyar dolar ile parmak ısırtacak cinsten… Twitter’in diğer büyüklere nisbeten payı ise 135 milyon dolarlar civarında olacak ve mütevazi bir rakam olarak dikkati çekiyor.

Ancak belirtmekte fayda var ki, mobil reklamcılık halen toplam reklamcılık sektörünün yüzde 2,4’ünü oluşturuyor. Yani firmaların bu alana yatırımları çok düşük seviyelerde. Zaten dijital reklam pazarı da toplamda bütün reklam sektörünün çeyreğini kaplıyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda bu oranların artmasıyla dijital reklamda ve spesifik olarak da mobil reklamda inanılmaz yüksek rakamlarla karşılaşabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.