Modern şark köşeleri

Şark kelimesi doğu anlamına gelmektedir. Şark köşeleri özellikle Anadolu’da yıllarca misafirlerin ağırlandığı odalar olarak bilinmektedir. Şimdilerde ise genellikle nostalji olarak kullanılmakta olan şark köşeleri yavaş yavaş tekrardan canlanmaya başlıyor.

Ortasında el yapımı kilimler, duvar kenarında minderlerle çevrili bir divan, duvarlarında eski zamanlara ait bazı süs eşyaları, gaz lambaları, kitaplık, ortada bakır sini ve sini içerisinde sürahi, bardak ve kül tabağı ile huzur verici bir görüntüsü olan şark köşeleri zamanla eski popülerliğini kazanır mı bilinmez ancak günümüzde az da olsa yaygınlaşmaktadır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi şark köşeleri Anadolu’da hemen hemen bu tarzlardaydı.

 

şark köşesi

şark köşesi

Günümüzde odalardan birini şark köşesi yaparak farklı bir ortam yaratan kişilere rastlanmaktadır. Ancak bu şark köşeleri daha modern bir yapıya sahiptir. Yani süs eşyaları ve kullanılan malzemeleri eski şark köşelerine nispeten daha kaliteli ve gösterişli olabilmektedir.

Şimdilerde sini yerine şık ve sağlam sehpalar, duvar halıları verine daha modern duvar kağıtları kullanılabilmektedir. Eski bakır eşyalar yerine de günümüze uygun kullanışlı sürahiler, bardaklar ve küllüklere rastlamak mümkün.

 

şark köşeleri

şark köşeleri

Yukarıda görmüş olduğunuz şark köşesi eski kültürüne dönmek isteyen günümüz insanlarının şark köşesi huzurunu canlandırmaya çalıştığı bir ortamdır. Bahsettiğimiz gibi yukarıdaki görüntüde eski Anadolu şark köşeleri günümüze uyarlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.