Mp3 dosyası nedir

Tüm müzik dosyalarımız diğer tüm dosyalar gibi bir formata sahiptir. Bu formatların içinde en çok bilinen MP3 formatıdır.

Mp3 dosyası nedir

Mp3 dosyası nedir

Müzik dünyasında bir devrim olarak nitelenen MP3 formatı ses dosyalarının içinden insan kulağının duymasının zor hatta bazen imkansız olduğu sesleri çıkartmış ve dosyaların boyutunu oldukça küçültmüştür.

Mp3 sonrası bir çok müzik formatı daha çıkmış ancak MP3 ün popülaritesine ulaşamamıştır. Müzik dünyasının karşı çıktığı bu format küçük boyutu nedeniyle bilgisayarlar arası kolaylıkla paylaşılabilmekte ve internet sitelerine yüklenebilmektedir.

Mp3 ün ilk temelleri 1992 yılında atılmıştır. Tam adı “MPEG Layer 3” olan bu formatın dosya uzantısı .mp3 tür. Mp3 sıkıştırma formatı ile sesler 10 kat küçültülebilir. Ses kalitesi 96,128,192,320 gibi kilobit değeri ile ölçülür.

Ortalama bir mp3 dosyası 128 kb dir. 3-4 dakikalık bir parça ortalama 3,5-4 mb arası bir yer kaplar. Ses kalitesi olarak mp3 kayıplı ses formatları arasında olsa da normal bir müzik dinleyicisi için oldukça yeterlidir. Şu an için neredeyse tüm müzik çalarlar bu formatı desteklemektedir.

Mp3 dosyası nedir” üzerine bir yorum

  1. Ünal dedi ki:

    benim bir arkadaşım mp3 formatındaki bir müziği goldwawe programıyla wav dosyasına dönüştürdüğünü ve 4 mb lık dosyanın 200 kb gibi bir değere kadar indirdiğini söyledi . bunu açıklayabilirmisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.