MSN Messenger 15 Mart’ta Emekliye Ayrılıyor

Microsoft’un kullanıcılarına 18 yıl önce sunduğu sohbet programı MSN Messenger artık son günlerini yaşıyor, bir yandan jübilesini yapıyor. Çıktığı günden bu yana büyük bir kullanıcı kitlesini elinde bulunduran MSN Messenger eski popülerliğini kaybedince artık bir anı olarak kullanıcıların gönüllerinde yer edinecek ve sahneyi MSN Messenger’dan alan daha popüler olan Skype’a bırakacak.

2005 yılında Live Messenger ismini alan MSN, Live Messenger ismiyle uzun bir süre kullanıcılarının popüler sohbet programı olmayı elinden düşürmemişti. Fakat Facebook gibi sosyal ağların yükselişe geçtiği bir dönemde popüler olması ve kendi içlerinde sohbet imkanını tanıması emektar sohbet programı MSN’in kuyusunu yavaş yavaş kazmaya başlamıştı zaten. MSN birbir kullanıcısını kaybetmeye başlayınca Microsoft atağa kalktı ve artık MSN Messenger’ı emekliye ayırmaya karar verdi. Emektar MSN Messenger’ın ne zaman aramızdan ayrılacağı da belli oldu. 15 Mart’ta MSN’in masaüstü yazılımı sonlandırılacak olmasına rağmen Windows Phone’da kullanılmaya devam edilecek ve kullanıcılar dilerse MSN’i ebuddy gibi uygulamardan kullanma imkanı tanınacak fakat 2013’ün Ekim ayına gelindiğinde MSN’in XMPP protokolü kapatılacak ve ebuddy gibi uygulamalardanda giriş sağlanılamaz hale gelecek.

Son olarakda 2014’ün Mart ayına gelindiğinde MSN’in MSP protokolüde kapatılacak ve emektar sohbet programı MSN Messenger sonsuzluğa gözlerini yumarken, bir efsane olarakda anılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.