Müzik Dinliyoruz

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Daha önceleri bir kaseti bin bir türlü ararken şimdi birkaç klavye, birkaç Mouse oynaması ile çok kolay bir şekilde halledebilir duruma geldi.

P2P denilen açık paylaşım ağları sayesinde artık Bedava mp3 indirebildiğiniz gibi aynı şekilde bedava Oyunları da indirebiliyorsunuz. Bu çeşitli firmalar tarafından bazı ülkelerde engellenmek istense de tam anlamıyla engellenememektedir. Bunun nedeni kullanıcıların ihtiyaçlarıdır. Kullanıcılar internetin insanlar için doğduğunu ve amacının paylaşım olduğunu savunurken diğer firmalar ise bir liraya mal ettikleri ve beş liraya sattıkları ürünlerin emeğinden söz ediyorlar.

Firmalar sadece şarkıların değil Şarkı sözlerinin de yayınlanmaması konusunda bazı şirketler ile lisans anlaşması imzalıyorlar. Telif Haklarını koruma yasası tedbirince ortaya çıkarılan yasalar şu anda Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yönetiliyor.

Son dönemlerde P2P kullanıcılarına baskın düzenleyen polisler kullanıcıların suç işlediklerinden bile haberi olmadığını bildirdiler. Kullanıcılar arasından bir kişi “ suç olduğunu bilmiyordum bir daha yapmayacağım” diyerek polis karakolundan ifade verdikten sonra ayrıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.