Nicole Kidman

Nicole Kidman

nicole kidmanAsıl adı Nicole Mary Kidman olan ABD-Avustralya ortak vatandaşı oyuncu. 20 Haziran 1967 yılında Hawai, Honolulu’da dünyaya gelen oyuncu,4 yaşından itibaren Avustralya- Sydney de hayatına devam etmiştir. Psikolog-biyokimyager bir babaya ve hemşire-eğitimci bir anneye sahip olan Kidman, küçük yaşlarda bale eğitimi almasına karşın 10 yaşına geldiğinde tiyatroya ilgisi artmış ve drama okuluna başlamış, 14 yaşına geldiğinde ise oyunculuğa adım atmıştır.

1983 yılında ilk profesyonel filmi olan Bush Christmas adlı Avustralya filmiyle kendini göstermiş, Sam Neill ve Billy Zane ile birlikte rol aldığı, Phillip Noyce’un 1989 yapımı ‘Dead Calm’ adlı filmiyle Hollywood macerası başlamıştır. Daha sonra rol aldığı Days of Thunder filminde Tom Cruise ile tanışmış, filmde başlayan arkadaşlık 1990 yılında evlilikle sonuçlanmıştır. Kidman ve Cruise çiftinin Isabella Jane Kidman Cruise ve Connor Anthony Cruise adında evlat edindikleri 2 çocukları bulunmaktadır.

Stanley Kubrick imzalı 1999 yapımı Eyes With Shut filmiyle ses getiren çift filmin ardından 2000 yılında boşanmıştır. Boşanmasının ardından oldukça başarılı projelerde yer alan Kidman, The Hours (Saatler) filmindeki Virginia Woolf karakteri ile Oscar kazanmıştır. Aynı zamanda Nicole Kidman Oscar ödülünü kazanan ilk Avustralyalı oyuncudur. 23 Haziran 2006 yılında şarkıcı Keith Urban ile hayatını birleştiren oyuncunun bu evlilikten Sunday Rose adını verdiği bir kızı bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.