Nükleer Santraller ve Zararları

Nükleer Santraller ve Zararları

nükleer santraller

nükleer santraller

Günümüzde enerji ihtiyacımızın yaklaşık % 17 sini karşılayan nükleer santraller dünya çapında çok fazla sayıda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 400 den fazla bulunan nükleer santrallerin 100 den fazlası Amerika’da bulunmaktadır.

Bazı ülkeler enerjilerinin büyük bir bölümünü nükleer santrallerden karşılarken bazıları ise %15-20’lik bir kısmı sağlamaktadır.

Nükleer santral kurulabilmesi için zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyulmaktadır. Uranyum’un füzyon tepkimesine girmesi ile bölünmesi sonucu ortaya çıkan enerji oldukça büyük bir miktardır. Kullanılan nötronlar uranyum parçacıkları ile yüksek hızda çarpışır ve bu çarpışma sonucunda uranyum bölünmesi oluşur. Bu çarpışmalar sonucunda ortaya çıkan enerji kontrol altında tutulmadığı takdirde ölümcül sonuçlara yol açabilmektedirler.

Nükleer Santraller Nasıl Çalışır?

Nükleer santrallerin içyapısı ise füzyon tepkimesine giren uranyumun ortaya çıkardığı enerjinin su buharına dönüşmesi ve oluşan su buharının çok yüksek derecelere kadar ısıtılarak elektrik jeneratörlerine bağlı türbinlere verilmesi ile oluşur. Türbinlere ulaşan su buharı çarkların çalışmasını sağlayarak jeneratörlerin elektrik üretmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Taş kömürü kullanarak elektrik üreten santrallere göre daha temiz bir enerji üretim merkezidirler. Bıraktığı radyoaktif atık miktarı daha azdır. İyi yapılan bir nükleer santral kontrol altında tutulduğu sürece oldukça temiz bir enerji sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.